Data publikacji: 2016-03-01
Zmiana na fotelu prezesa tarnowskiej jednostki dominującej Grupy Azoty, w wyniku której kilka dni temu ze stanowiskiem pożegnał się Paweł Jarczewski, a zastąpił go Mariusz Bober, nie będzie jedyną zmianą na szczytach władzy największej polskiej spółki chemicznej.
Z informacji przedstawionych na antenie Radia Wnet przez Dawida Jackiewicza, ministra Skarbu Państwa wynika, że niebawem odwołani zostaną także pozostali prezesi spółek zależnych Grupy Azoty, czyli Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy, Grupy Azoty ZAK i Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police. Stanie się to najprawdopodobniej jeszcze w marcu. Jak powiedział minister, sprawa dotyczy osób, które „nie są w stanie realizować planów strategicznych spółki”. Dodał jednocześnie, że odwołanie prezesa w Grupie Azoty SA nastąpiło późno.
Szef resortu zdradził ponadto, że jest wiele inwestycji w Grupie Azoty, które trzeba poddać rewizji i jest to w tej chwili główne zadanie nowego prezesa spółki. Istnieje bowiem obawa, że pieniądze są wydawane na cele, które nie mieszczą się w strategii Grupy Azoty.
Jednocześnie zdaniem ministra skarbu państwa rząd dysponuje wystarczająco skutecznymi narzędziami, by zapewnić Grupie Azoty bezpieczeństwo w razie próby wrogiego przejęcia.
W tej chwili MSP przygotowuje audyt, który ma pokazać, w jaki sposób w latach 2007 – 2015 zarządzano majątkiem państwowym w największych spółkach, w których Skarb Państwa ma udziały. Jednak zdaniem ministra już teraz ze wstępnych analiz wyłania się „obraz bezhołowia, który pokazuje, że majątku państwowego nie traktowano jako wspólnego dobra”. Jackiewicz nie wskazał przy tym, o jakie dokładnie spółki chodzi, ale jako dowód szastania publicznym groszem podał przykład 40 – stronicowego opracowania, za które jedna ze spółek nadzorowanych przez MSP zapłaciła 950 tys. zł.
- Pokażemy raport, w którym udowodnimy, że teza, iż majątek publiczny traktowano w sposób nieodpowiedzialny i bezrefleksyjny jest prawdziwa – stwierdził minister skarbu państwa.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...