Data publikacji: 2010-07-08
- Akcesja Polski do Agencji Energii Jądrowej (NEA) będzie korzystna dla obydwu stron. Poprzez zaangażowanie polskich naukowców i ekspertów w prace agencji nasz kraj będzie nie tylko beneficjentem, ale wniesie też istotny wkład w działalność NEA - powiedziała wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska, otwierając dwudniowe spotkanie z ekspertami Agencji Energii Jądrowej przy OECD. Rozmowy odbywały się w dniach 6-8 lipca w Ministerstwie Gospodarki.
Współpraca w ramach NEA będzie dla Polski źródłem informacji i inspiracji płynących z doświadczeń krajów, które z powodzeniem wdrożyły energetykę jądrową. To także możliwość uczestnictwa w pracach na rozwojem technologicznym tego sektora, w szczególności nad nowymi rozwiązaniami dot. technologii reaktorowych oraz składowania wypalonego paliwa i odpadów promieniotwórczych.
Wiceminister Trojanowska przypomniała najważniejsze cele wizyty ekspertów NEA w Polsce. – Chodzi o zebranie informacji i przygotowanie raportu o działaniach przedakcesyjnych podjętych przez nasz kraj. Będą on przedstawione podczas spotkania Komitetu Sterującego NEA w październiku 2010 r., przed ostatecznym zatwierdzeniem naszego członkostwa przez OECD – podkreśliła.
Zdaniem wiceminister Trojanowskiej, Polska ma duży potencjał gospodarczy i społeczny, niezbędny do wdrożenia programu energii jądrowej. – Prace nad pierwszym blokiem elektrowni jądrowej są jednym z największych wyzwań w historii polskiego rynku energii i całej gospodarki. Ta inwestycja zwiększy nasze bezpieczeństwo energetyczne, przez zapewnienie dostaw energii elektrycznej po racjonalnych kosztach i z uwzględnieniem zaostrzających się wymogów ochrony środowiska, a jednocześnie pomoże w wypełnianiu zobowiązań wynikających z pakietu energetyczno-klimatycznego UE – zapowiedziała.
Jak poinformowała wiceminister Hanna Trojanowska, spotkanie z ekspertami NEA dotyczyć ma przede wszystkim prac nad programem Polskiej Energetyki Jądrowej. – Jednym z głównych założeń Programu jest zdefiniowanie optymalnego wykorzystania energii jądrowej w polskim energy mix. Ważną rzeczą jest także stworzenie odpowiednich ram prawnych, które zapewnią spójność i stabilność rozwoju energii jądrowej w Polsce w długim horyzoncie czasu obejmującym cykl budowy, eksploatacji, likwidacji obiektu po zakończeniu eksploatacji oraz postępowanie z wypalonym paliwem i odpadami promieniotwórczymi - powiedziała.
W skład misji NEA w Polsce wchodzą m.in. Thierry Dujardin, zastępca dyrektora NEA ds. Nauki i Rozwoju, Javier Reig, szef Wydziału ds. Bezpieczeństwa Jądrowego oraz Serge Gas, szef Wydziału Relacji Zewnętrznych. Delegacja spotka się m.in. z przedstawicielami MG, MSZ, MNiSW, MŚ, Państwowej Agencji Atomistyki, Agencji Rynku Energii, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, IPJ Świerk, Politechniki Warszawskiej, AGH Kraków oraz PGE SA.
Agencja Energii Jądrowej przy OECD (Nuclear Energy Agency – NEA) została utworzona 20 grudnia 1957 r. Obecnie należy do niej 28 państw. NEA promuje współpracę państw członkowskich w zakresie naukowych i technicznych aspektów wykorzystania energii jądrowej, z uwzględnieniem aspektów środowiskowych, ekonomicznych i bezpieczeństwa. Od 2007 r. w pracach komitetów i grup roboczych NEA biorą udział polscy eksperci, jako tzw. uczestnicy ad hoc.
Źródło: Ministerstwo Gospodarki
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...