Data publikacji: 2016-04-05
Ponad 2,5 mln baryłek (ok. 350 tys. ton) ekwiwalentu ropy naftowej (boe) wydobył Lotos w pierwszym kwartale br. To prawie 30 tys. boe dziennego wydobycia. Dla porównania, po pierwszych trzech miesiącach 2015 r. wydobycie wyniosło ok. 1 mln boe. Trzy czwarte wydobycia pochodzi ze złóż w Norwegii, pozostałe z koncesji na Bałtyku i Litwie.
Po zakupie tzw. pakietu Sleipner, co miało miejsce w grudniu 2015 r., Lotos spodziewał się znacznego wzrostu całorocznego wolumenu wydobycia w stosunku do 2015 r. Pierwszy kwartał tego roku w pełni potwierdził te wyliczenia.
– Szerszy dostęp do własnych złóż ropy i gazu jest wpisany w strategię Lotosu. Mimo wielu nieprzewidywalnych zmian na rynku potrafimy skutecznie realizować podstawowy cel strategiczny. Będziemy w tym zakresie osiągać coraz to lepsze rezultaty, dbając o rozwój firmy i realizując w sposób przemyślany politykę bezpieczeństwa energetycznego Polski. Bezpieczeństwo energetyczne Polski, dywersyfikacja dostaw surowca i wydłużenie łańcucha marży rafinerii w Gdańsku z korzyścią dla całej polskiej gospodarki, to mocne argumenty przemawiające za trwałym rozwojem segmentu wydobywczego Lotosu – powiedział Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.
– Sytuacja na rynku ropy wymusiła w naturalny sposób weryfikację wielu projektów poszukiwawczo-wydobywczych na całym świecie Kolejny raz potwierdziliśmy jednak, że Lotos potrafi być elastyczny, co najlepiej widać po wypracowanych i wprowadzanych z powodzeniem zmianach w zagospodarowaniu złoża B8, które i w nowych, trudniejszych warunkach potwierdzają opłacalność projektu. Podobnie postępujemy w przygotowywanym do fazy konstrukcyjnej projekcie zagospodarowania innych bałtyckich złóż gazowych, czyli B4 i B6 – dodaje Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes Grupy Lotos ds. poszukiwań i wydobycia oraz prezes LOTOS Petroblatic.
Pomimo dynamicznie zmieniających się warunków makroekonomicznych, w tym znacznego spadku cen ropy (spadek o ponad 60% w ciągu ostatniego półtora roku), spółka Lotos Petrobaltic z powodzeniem doprowadziła do opłacalnego uruchomienia wydobycia ze złoża B8 z wykorzystaniem zakupionej w 2014 r. platformy wiertniczej. Dodatkowy wolumen surowca pochodzący właśnie z tego złoża pozytywnie wpływa na zachowanie dobrej kondycji finansowej spółki.
Obecnie Lotos jest zaangażowany głównie w dojrzałe projekty wydobywcze, operując na bezpiecznych dla biznesu poszukiwawczo-wydobywczego akwenach Morza Bałtyckiego, Północnego i Norweskiego. Bieżący rok to dla spółki czas wydobycia ropy naftowej ze złóż na Bałtyku i Litwie oraz w przeważającej większości gazu ziemnego w Norwegii.
Zależna od Grupy Lotos spółka Lotos Norge Exploration&Production jest udziałowcem na 27 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych zlokalizowanych na norweskim szelfie kontynentalnym. Na siedmiu z nich jest operatorem, czyli firmą wiodącą w procesie zagospodarowania złóż. Poza Polską, Norwegia to drugi strategiczny kierunek dla Lotosu.
Dzięki zakupom udziałów w koncesjach produkcyjnych na polach Heimdal (2013 r.) i Sleipner (2015 r.) Lotos zwiększył dzienne wydobycie w Norwegii do poziomu 23 tys. boe, co obok uruchomienia wydobycia ze złoża B8 przyczyniło się do zrealizowania strategii na lata 2011-2015.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...