Data publikacji: 2016-07-06
Grupa Lotos sprowadzi ropę naftową z Iranu. Tankowiec Atlantas, na pokładzie którego znajduje się 2 mln baryłek perskiej ropy zawinie do Naftoportu w połowie sierpnia br.
Zniesienie nałożonych na Iran sankcji międzynarodowych w zakresie handlu ropą naftową umożliwiło nawiązanie współpracy Grupy Lotos oraz National Iranian Oil Company (NIOC), czyli spółki odpowiadającej za sprzedaż irańskiej ropy na światowych rynkach. W ten sposób po raz pierwszy od wielu lat ropa z Iranu trafi do rafinerii Lotosu w Gdańsku.
- Umowa przewiduje realizację testowej dostawy 2 mln baryłek ropy naftowej typu Iranian Light. Tak duża jednorazowa dostawa może być zrealizowana tylko z wykorzystaniem supertankowca typu VLCC (Very Large Crude Carrier). Tankowce klasy VLCC to jedne z największych na świecie jednostek przewożących ropę. Warto podkreślić, że Atlantas będzie największym tankowcem, jaki do tej pory zawinął do Naftoportu. Lotos jest zainteresowany każdą uzasadnioną współpracą w zakresie dostaw ropy do rafinerii w Gdańsku. W obszarze zainteresowania spółki pozostają również ropy arabskie - wyjaśnia Robert Pietryszyn, prezes Grupy Lotos.
- Ta transakcja Lotosu potwierdza, że spółki Skarbu Państwa konsekwentnie działają w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dywersyfikacja dostaw ropy naftowej do Polski, w połączeniu z dobrą ekonomią takich dostaw, to kierunek dobry nie tylko dla strategicznych interesów państwa, ale również naszej gospodarki – komentuje Dawid Jackiewicz, minister Skarbu Państwa RP.
Intencją Grupy Lotos i National Iranian Oil Company jest kontynuacja współpracy w ramach dostaw ropy do rafinerii w Gdańsku.
Z uwagi na głębokość Cieśnin Duńskich, ograniczającą maksymalne dopuszczalne zanurzenie tankowców do 15 metrów, Atlantas przed wejściem na Bałtyk przeładuje ok. 700 tys. baryłek ropy na inny tankowiec w ramach operacji STS (ang. Ship-to-Ship transfer). Oba tankowce wpłyną następnie do gdańskiego Naftoportu. Zanim to nastąpi Atlantas przepłynie ponad 12 tys. mil morskich (22 261 km) okrążając po drodze Afrykę (statki tej klasy po załadowaniu mają zbyt głębokie zanurzenie, by przepłynąć przez Kanał Sueski). Atlantas spodziewany jest w gdańskim Naftoporcie w połowie sierpnia br.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...