Data publikacji: 2010-06-25
Spółka Lotos Parafiny chce w ciągu najbliższych dwóch lat przejąć ok. 20% rynku antyzbrylacza. Co roku polskie zakłady chemiczne do wyprodukowania ok. 5 mln ton nawozów sztucznych, zużywają ok. 6 tys. ton tego produktu.
Antyzbrylacz to środek zabezpieczający granulat nawozów przed zbryleniem oraz jako środek przeciwdziałający pyleniu nawozów mineralnych w trakcie procesów technologicznych, transporcie i podczas aplikacji.
- To bardzo trudny i wymagający rynek, od wielu lat zdominowany przez duże i znane firmy chemiczne, które wytwarzają antyzbrylacze albo bezpośrednio na własne potrzeby, albo też zlecają ich produkcję w oparciu o własne patenty i technologie – wyjaśnia Dominiki Tomczyk, prezes spółki Lotos Parafiny. – Zdecydowaliśmy się jednak wejść na ten rynek ze względu na wysoką rentowność produkcji i jej elitarny charakter. Jestem przekonany, że założone przez nas cele sprzedażowe są możliwe do osiągnięcia.
Receptura antyzbrylacza spółki Lotos Parafiny powstała w oparciu o surowce ropopochodne, aminy tłuszczowe oraz różnego rodzaju dodatki. Produkowane przez spółkę środki znajdują zastosowanie jako kondycjoner zarówno dla saletry amonowej i nawozów otrzymywanych na jej bazie, jak i nawozów fosforowych.
- Antyzbrylacz to jeden z tych produktów, który uczy nas cierpliwości – zaznacza Jacek Stelmach, dyrektor Jednostki Biznesu Parafin w Lotos Parafiny. – Badania trwają po kilka miesięcy i nie ma żadnej możliwości ich przyspieszenia. Testowana partia produktu musi bowiem swoje odleżeć i odstać, dopiero potem można sprawdzić, czy spełnia swoje zadanie.
Prace badawcze realizowane były m.in. w Instytucie Nawozów Sztucznych w Puławach. Potwierdziły one oczekiwane właściwości przeciwpyłowe i przeciwzbrylające. Pylenie nawozów zostało zdecydowanie ograniczone lub całkowicie zlikwidowane. Nawozy ulegające znacznemu zbryleniu po zastosowaniu preparatu kondycjonującego zachowały praktycznie całkowitą sypkość.
Lotos Parafiny eksportuje antyzbrylacze do krajów Europy Wschodniej i czeka na końcowe wyniki prób poprzedzających wprowadzenie ich do zastosowania u kilku polskich producentów. – W międzyczasie otworzył się nam kolejny rynek zagraniczny i wszystko wskazuje na to, że obok emulsji parafinowych, wosków do gum i wosków topliwych będzie to nasz kolejny wysoko marżowy produkt eksportowy - podsumowuje prezes Tomczyk.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...