Data publikacji: 2015-10-06
Spółka Lotos Petrobaltic, jedyna firma poszukująca i wydobywająca ropę i gaz z polskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego, uruchomiła wstępną produkcję na złożu B8. Potencjał wydobywczy oszacowano na 3,5 mln ton ropy.
Spółka Lotos Petrobaltic, jedyna firma poszukująca i wydobywająca ropę i gaz z polskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego, uruchomiła wstępną produkcję na złożu B8. Potencjał wydobywczy oszacowano na 3,5 mln ton ropy.
Złoże B8 położone jest ok. 68 km na północ od linii brzegowej, na wysokości Helu. Znajduje się 2,1 km pod dnem morza. Uruchomienie wstępnej produkcji możliwe było dzięki wykorzystaniu specjalnej platformy wiertniczej przystosowanej do prowadzenia prac wydobywczych.
– Zagospodarowanie złoża B8 to strategiczny projekt Lotosu w segmencie wydobywczym. Po uruchomieniu docelowego wydobycia Lotos Petrobaltic będzie pozyskiwał ze złoża B8 do 5 tys. baryłek ropy naftowej dziennie. To nasz kolejny krok w umacnianiu bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz dywersyfikacji dostaw surowca dla rafinerii w Gdańsku – komentuje Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.
Dla porównania średnie dzienne wydobycie spółki Lotos Petrobaltic w drugim kwartale 2015 r. wyniosło ponad 12,4 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Potwierdzone zasoby firmy (wg stanu na 30 czerwca 2015 r. ) to 52,9 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.
Po uruchomieniu pełnej produkcji, centrum wydobywcze na złożu B8 będzie trzecią największą kopalnią ropy naftowej w Polsce. Koncesja poszukiwawczo - wydobywcza dotycząca eksploatacji ww. złoża obowiązuje do 2031 r.
Lotos Petrobaltic posiada w tej chwili pięć koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż kopalin oraz dwie koncesje na poszukiwanie. Oprócz tego posiada koncesję na wydobycie ropy i towarzyszącego jej gazu ze złoża B3; współudział w koncesji na wydobycie ropy oraz współwystępującego gazu ze złoża B8 oraz współudziały w dwóch koncesjach na wydobycie gazu ze złóż B4 i B6 na Bałtyku.
Łączna powierzchnia bałtyckich koncesji wydobywczych Lotos Petrobaltic wynosi blisko 148 km2, a łączna powierzchnia koncesji poszukiwawczo - rozpoznawczych to ponad 7,3 tys. km2. Dodatkowo, we współpracy z PGNiG, firma poszukuje węglowodorów na koncesjach lądowych w północnej Polsce. Ponadto spółka Lotos Petrobaltic obecna jest na norweskim szelfie kontynentalnym poprzez Lotos E&P Norge, która posiada 23 koncesje (20 poszukiwawczo-rozwojowych i trzy wydobywcze). Na siedmiu z nich Lotos Norge jest operatorem. Lotos Petrobaltic jest też właścicielem firmy Lotos Geonafta, wydobywającej ropę naftową ze złóż lądowych na Litwie.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...