Data publikacji: 2020-09-02
PKN Orlen podkreśla wagę posiadanych przez siebie aktywów logistycznych, które skutecznie wspierają możliwości konkurowania płockiego koncernu na europejskim rynku rafineryjnym.
Infrastruktura logistyczna stanowi jeden z kluczowych elementów przewagi konkurencyjnej Grupy Orlen. Wykorzystuje ona sieć uzupełniających się elementów infrastruktury: terminale paliw, lądowe i morskie bazy przeładunkowe, sieci rurociągów, a także transport kolejowy oraz cysternami samochodowymi. To transport rurociągowy jest podstawową formą przesyłu surowców i produktów w Grupie Orlen. Łączna długość wykorzystywanych sieci rurociągów produktowych i surowcowych, należących do podmiotów zewnętrznych oraz własnych w Polsce, Czechach i na Litwie, wynosi prawie 3,7 tys. km (2,1 tys. km to rurociągi produktowe, a 1,6 tys. km to rurociągi surowcowe).
Na rynku polskim PKN Orlen do transportu produktów paliwowych korzysta z 958 km rurociągów: 620 km rurociągów należących do Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych oraz infrastruktury własnej o łącznej długości 338 km, składającej się z dwóch odcinków Płock – Ostrów Wielkopolski – Wrocław o długości 319 km oraz Wielowieś – Góra o długości 19 km. Transport ropy naftowej odbywa się głównie poprzez sieć rurociągów należących do PERN o łącznej długości 887 km, a także rurociągiem własnym o długości 43 km łączącym miejscowości Góra i Żółwiniec (połączenie z rurociągiem PERN).
Na potrzeby operacyjne w zakresie przyjęcia, magazynowania, wydania i przeładunku paliw Grupa Orlen na terenie Polski wykorzystuje łącznie 27 obiektów: są to terminale własne, terminale będące własnością podmiotów z Grupy Orlen oraz bazy podmiotów trzecich. Łączna pojemność magazynowa w ramach infrastruktury własnej oraz zawartych umów wynosi ponad 2,7 mln m3.
Z kolei w Czechach Grupa Orlen korzysta z 1 741 km rurociągów (1 100 km rurociągów produktowych firmy Čepro i 641 km rurociągów surowcowych firmy Mero) oraz z siedmiu baz magazynowo-dystrybucyjnych należących do państwowego operatora Čepro, trzech terminali własnych, a także siedmiu terminali zewnętrznych nienależących do Čepro.
Na Litwie natomiast głównym składnikiem infrastruktury logistycznej jest rurociąg surowcowy o długości 91 km, łączący terminal w Butyndze z rafinerią w Możejkach. Zarówno terminal, jak i rurociąg są własnością Orlen Lietuva.
Na rynku niemieckim Orlen wykorzystuje pojemności magazynowo-dystrybucyjne zlokalizowane w siedmiu bazach należących do podmiotów zewnętrznych. Dostawy produktów realizowane są głównie transportem samochodowym, a także koleją oraz poprzez barki.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...