Data publikacji: 2019-09-24
Koncern Lanxess uruchomił dwie dodatkowe linie produkcyjne materiału kompozytowego Tepex, które podniosą dotychczasowe moce wytwórcze o 50%. To odpowiedź na rosnące wykorzystanie takich materiałów w przemyśle motoryzacyjnym i branży elektroniki użytkowej.
Inwestycję w zakładzie w Brilon w Niemczech zrealizowała spółka Bond-Laminates, podmiot zależny Lanxessa.
- Nasze dwie nowe linie termoplastycznego kompozytu Tepex wzmacnianego włóknami ciągłymi to reakcja na duże zapotrzebowanie na masową produkcję elementów wytrzymujących duże naprężenia, wykorzystywanych w lekkich samochodach i elektronice użytkowej – mówi Christian Obermann, dyrektor zarządzający firmy Bond-Laminates.
Aby pomieścić zwiększoną z sześciu do ośmiu liczbę linii produkcyjnych, zbudowano nową halę o powierzchni około 1500 m2. Całkowity koszt inwestycji wyniósł kilka milionów euro i obejmował również trzy wycinarki, w tym nową czterogłowicową wycinarkę wodną do cięcia elementów prefabrykowanych.
Kompozyt Tepex cieszy się rosnącą popularnością w przemyśle motoryzacyjnym w wielkoskalowej produkcji lekkich elementów konstrukcyjnych, takich jak wsporniki przednie i wsporniki zderzaków, pedały hamulca czy elementy osłony podwozia. Jednym z najnowszych przykładów są dwa elektrycznie regulowane pojedyncze siedzenia tylne dla modelu Audi A8, w których pokrycia siedziska są produkowane w procesie formowania hybrydowego z wykorzystaniem materiału kompozytowego Tepex dynalite opartego na poliamidzie 6. Dzięki temu siedziska są o blisko 45% lżejsze w porównaniu z wersją metalową o zbliżonych parametrach.
Koncern Lanxess dostrzega również potencjał wykorzystywania kompozytu Tepex do produkcji oparć, podłokietników i siedzisk w ramach nowych, niezwykle złożonych rozwiązań w pojazdach autonomicznych, jak również wygodnych siedzeń do autobusów wahadłowych, luksusowych oraz mikrobusów rodzinnych. Samochody elektryczne stanowią atrakcyjne pole do zastosowań kompozytu Tepex.
– Szeroki zakres zastosowań obejmuje wsporniki przednie, wsporniki do drzwi i zderzaków, wnękę bagażnika, obudowy akumulatorów, jak również wsporniki modułów elektrycznych i elektronicznych, a także elementy konstrukcyjne w części przeszklonej oraz konstrukcyjne listwy w podwoziu chroniące akumulatory – zauważa Henrik Plaggenborg, szef Tepex Automotive w koncernie Lanxess.
Typowe zastosowania materiału kompozytowego Tepex w elektronice użytkowej obejmują cienkościenne, a jednocześnie wytrzymałe i sztywne elementy konstrukcyjne telefonów komórkowych, tabletów, laptopów i telewizorów. W branży sportowej kompozyt Tepex jest wykorzystywany do produkcji podeszw, części rowerowych, butów narciarskich, ochraniaczy i kasków.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...