Data publikacji: 2013-07-09
Koncern Lanxess przeprowadził udaną konwersję zakładu produkcji kauczuku EPDM i EPM w Geleen. Dawna technologia została zastąpiona nową, dzięki czemu możliwe stało się produkowanie kauczuków o lepszych właściwościach.
Największa linia produkcji kauczuku syntetycznego EPDM marki Keltan w holenderskim zakładzie w Sittard-Geleen przeszła właśnie konwersję na innowacyjną technologię ACE. W tym celu niemiecka firma zainwestowała ok. 12 mln euro. Zmieniono technologię wykorzystywaną przez linię produkcyjną z konwencjonalnego procesu Zieglera-Natty na proces ACE. Nowa linia EPT - 3 dysponuje zdolnościami produkcyjnymi rzędu 95 tys. ton rocznie. To więcej niż połowa całkowitych zdolności produkcyjnych obiektu, będącego obecnie największym na świecie zakładem produkcji kauczuku EPDM. Jest on w stanie wytwarzać 180 tys. ton rocznie.
- Wdrożenie nowej technologii jest wynikiem długotrwałych wysiłków z zakresu badań i rozwoju podejmowanych przez ekspertów w dziedzinie kauczuku EPDM w ramach naszej obecnej jednostki biznesowej Keltan Elastomers – wyjaśnił Torsten Derr, szef jednostki Keltan Elastomers (KEL) spółki Lanxess. - Proces ACE, wykorzystujący wyjątkowo aktywne katalizatory, pozwala produkować niezwykle szeroki zakres wysokiej jakości, sprawdzonych gatunków kauczuku etylenowo-propylenowego (EPM) oraz terpolimeru etylenowo-propylenowo-dienowego (EPDM), które nie zawierają chloru i charakteryzują się wysoką czystością. Ponadto zapotrzebowanie na energię w ramach nowo wprowadzonego procesu jest mniejsze, a w jego wyniku nie powstają zużyte katalizatory, co sprawia, że etap odpopielania staje się niepotrzebny – dodaje Derr.
Obecna oferta kauczuków EPDM spółki Lanxess zawiera siedem gatunków produkowanych z wykorzystaniem procesu ACE.
- Wprowadzenie na rynek kauczuków wytwarzanych przez linię EPT-3 jest wynikiem szeroko zakrojonego procesu testowania technologii i produktów obejmującego kilka próbnych uruchomień produkcji na jednej z mniejszych linii w zakładzie w Galeen – powiedział Torsten Derr.
Kauczuk EPDM wykorzystywany jest przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym do produkcji uszczelek do drzwi i przewodów do chłodnic. Zgodnie z szacunkami Lanxessa, do produkcji jednego samochodu wykorzystuje się ok. 7 kg EPDM.
Dla Lanxessa proces ACE oznacza nie tylko technologię bardziej zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju, ale przekłada się również na wyższą wartość dostępnych gatunków kauczuku EPDM, których nie można było wyprodukować tradycyjnymi metodami. System katalizatorów ACE pozwala na produkcję całej gamy EPDM o szerokim spektrum kompozycji monomerów i mas cząsteczkowych. Wśród nich odnaleźć można gatunki o bardzo wysokiej zawartości ENB, przeznaczone do szybkiej wulkanizacji oraz kauczuki modyfikowane olejem o bardzo wysokiej masie cząsteczkowej i doskonałych właściwościach elastycznych.
Ponadto w ramach oferty marki Keltan ACE Lanxess nadal wykorzystuje zastrzeżoną technologię kontrolowanego rozgałęziania długich łańcuchów, która gwarantuje dobre właściwości przetwórcze. Kauczuki o wysokiej zwartości ENB, o wysokiej masie cząsteczkowej (modyfikowane olejem), a także o rozgałęzionych łańcuchach trudno jest bowiem wyprodukować przy wykorzystaniu technologii metalocenowej.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...