Data publikacji: 2016-03-23
Koncern Lanxess przekonuje, iż w dalszej części roku należy spodziewać się utrzymania trudnych warunków rynkowych w branży kauczuków syntetycznych.
Lanxess, producent specjalistycznych środków chemicznych, podsumował wyniki osiągnięte w minionym roku. Osiągnął w tym czasie sprzedaż w wysokości 7,9 mld euro, wobec 8 mld euro w 2014 r. Zysk netto wyniósł 165 mln euro, podczas gdy w 2014 r. było to 47 mln euro. Przychody segmentu Performance Polymers spadły o 4,5% w porównaniu z rokiem wcześniejszym i sięgnęły 3,9 mld euro. W segmencie Advanced Intermediates sprzedaż także nieznacznie zmalała i wyniosła 1,8 mld euro. Z kolei w segmencie Performance Chemicals zwiększyła się o 4,8% do kwoty 2,1 mld euro.
Jednocześnie ze względu na wzrost wyniku operacyjnego, połączony ze zmniejszeniem wydatków kapitałowych oraz dalszą redukcją kapitału obrotowego, Lanxess znacząco zmniejszył swoje zobowiązania finansowe. Spadły one o 125 mln euro do kwoty ok. 1,2 mld euro. Oznacza to ich ograniczenie o blisko 30% w ciągu dwóch lat.
– 2015 r. był dla nas owocny pod każdym względem. Szybciej niż zakładaliśmy wdrożyliśmy plan dostosowawczy, a jednocześnie znacząco poprawiła się nasza sytuacja finansowa i dochody. Położyliśmy więc stabilne podwaliny pod dalszy wzrost – mówi Matthias Zachert, prezes zarządu Lanxess.
Firma jest na etapie sporych przeobrażeń. Jest to efekt powołania spółki Arlanxeo (joint venture Lanxess i Saudi Aramco), która zacznie działać już od 1 kwietnia br. i obejmie nadzór m.in. nad segmentem Performance Polymers, w ramach którego Lanxess zajmował się do tej pory m.in. produkcją kauczuków syntetycznych.
- „Nowy” Lanxess pragnie się skupić na rosnących rynkach średniej wielkości Ameryki Północnej, Chin i Azji Południowo-Wschodniej. W nadchodzących latach planujemy zainwestować we wzrost organiczny ok. 400 mln euro z oczekiwanych 1,2 mld euro wpływów ze sprzedaży kauczuków. Warunkiem wszelkich wydatków kapitałowych jest ich wkład w tworzenie wartości. Poszczególne segmenty dysponują budżetami na wydatki kapitałowe w granicach od 50 do 150 mln euro. Planujemy również przeznaczyć blisko 200 mln euro na program wykupu akcji własnych oraz 400 mln euro na zmniejszenie zobowiązań finansowych – dodaje Matthias Zachert.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...