Data publikacji: 2015-05-14
Niemiecki koncern Lanxess wciąż realizuje zainicjowany rok temu program naprawczy. Przynosi on efekty, gdyż w pierwszym kwartale tego roku firma zwiększyła poziom osiągniętego zysku.
Będący producentem specjalistycznych środków chemicznych Lanxess, osiągnął w pierwszym kwartale 2015 r. zysk EBITDA rzędu 229 mln euro, tj. o 11,7% więcej niż w analogicznym okresie roku wcześniejszego. Wyniki te mieszczą się w górnym przedziale marcowych prognoz, według których miały wynieść 210 - 230 mln euro. Poprawa związana jest głównie z niższymi kosztami surowców oraz efektami walutowymi, w tym mocną pozycją dolara amerykańskiego. Wyniki sprzedaży pozostały na mniej więcej tym samym poziomie 2 mld euro ze względu na obniżenie cen sprzedaży, które było podyktowane zmianami cen surowców i zostało częściowo zrekompensowane przez pozytywne efekty kursowe. Dochody netto w pierwszym kwartale roku wyniosły 22 mln euro w porównaniu z 25 mln euro w tym samym okresie poprzedniego roku.
– Wyniki w pierwszym kwartale pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze. Na pozytywny rozwój naszej działalności wpływają czynniki zewnętrzne i w coraz większym stopniu nasze środki dostosowawcze. Według naszych prognoz ta pozytywna tendencja będzie odczuwalna także przez resztę roku. W związku z tym zwiększamy prognozy na cały 2015 r. i przewidujemy, że zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniesie 820 - 860 mln euro. – powiedział Matthias Zachert, prezes zarządu koncernu Lanxess.
W 2014 r. zysk EBITDA wyniósł 808 mln euro.
Lanxess jest w trakcie realizacji trzyetapowego, ogłoszonego w ubiegłym roku, programu dostosowania organizacyjnego. Osiągnął oczekiwaną na ten kwartał redukcję kosztów, w tym kosztów administracji i sprzedaży. Jednocześnie ogłosił już wdrożenie pierwszych środków dostosowawczych z drugiego etapu programu. Mają one na celu zwiększenie konkurencyjności operacyjnej grupy. W ramach tej fazy koncern dostosuje m.in. swoją sieć zakładów do produkcji kauczuku etylenowo-propylenowo-dienowego (EPDM) oraz kauczuku polibutadienowego na katalizatorze neodymowym (NdPBR). W trzeciej fazie programu skupi się natomiast na poprawie konkurencyjności portfolio, zwłaszcza poprzez nawiązanie partnerstw w dziedzinie kauczuków syntetycznych.
W pierwszym kwartale wydatki inwestycyjne firmy spadły ze 108 mln do 56 mln euro. Spadek wynikał z ukończenia budowy i rozpoczęcia działania dwóch nowych zakładów produkcyjnych w Azji. Produkcja w nowym zakładzie wytwórstwa kauczuku NdPBR w Singapurze oraz nowym zakładzie produkcji kauczuku EPDM w chińskim mieście Changzhou będzie stopniowo zwiększana po zakończeniu etapu próbnego.
Jak przedstawiały się natomiast wynik poszczególnych działów biznesowych koncernu?
Pion Performance Polymers odnotował w pierwszych trzech miesiącach 2015 r. spadek sprzedaży do poziomu ok. 1 mld euro, tj. o 4,5%. Sprzedaż w pionie Advanced Intermediates wzrosła do poziomu 478 mln euro, tj. o 1,1%. Z kolei pion Performance Chemicals osiągnął wzrost obrotów o 7,5% do kwoty 553 mln euro.
Lanxess jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Zatrudnia 16,7 tys. osób w 29 krajach i jest reprezentowany przez 52 zakłady produkcyjne na całym świecie. Podstawowym przedmiotem jego działalności jest produkcja tworzyw sztucznych, kauczuków syntetycznych, półproduktów oraz specjalistycznych substancji chemicznych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...