Lanxess wyprodukuje więcej dichlorobenzenu
Data publikacji: 2013-01-29
Koncern Lanxess o 15% zwiększył swoje zdolności produkcyjne dla dichlorobenzenu.
Rozbudowy instalacji produkcyjnej Lanxessa w jego niemieckiej fabryce w Leverkusen dokonano poprzez zamontowanie dodatkowych krystalizatorów. Umożliwiło to produkcję paradichlorobenzenu o wysokiej czystości. W zwiększenie zdolności produkcyjnych, tego niezbędnego do wytwarzania wysokowydajnych tworzyw sztucznych półproduktu, zainwestowano ok. 3 mln euro.
Sieć produkcyjna jednostki Advanced Industrial Intermediates (AII) w Leverkusen przekształca toluen i benzen w związki chloroaromatyczne poprzez dodanie chloru. Oprócz niskochlorowanych związków aromatycznych, takich jak monochlorobenzen, proces prowadzi również do powstawania wysokochlorowanych związków aromatycznych, m.in. dichlorobenzenu (DCB). Koncern jest jednym z niewielu globalnych producentów posiadających takie możliwości.
Produkcja DCB wymaga dokładnego oddzielenia izomeru paradichlorobenzenu (p-DCB) z wytopu w procesie krystalizacji po destylacji opartej na chłodzeniu i zestalaniu. Uzyskany w ten sposób wysokiej czystości p-DCB jest wykorzystywany do produkcji wysokowydajnego półkrystalicznego tworzywa sztucznego znanego pod nazwą polisiarczku fenylenu (PPS). Posiada przy tym doskonałe właściwości mechaniczne i jest odporny na działanie substancji chemicznych oraz wysokich temperatur. Stosuje się go w przemyśle elektrycznym i elektronicznym, motoryzacyjnym i lotniczym. W 2012 r. do produkcji 60 tys. ton PPS na świecie wykorzystano 90 tys. ton p-DCB.
- Według naszych szacunków, rynek PPS nadal będzie rósł o 6-8% rocznie. W związku z tym zwiększyliśmy zdolności produkcyjne w zakresie dicholorobenzenu, który jest bardzo ważnym surowcem do produkcji PPS. Chcieliśmy, aby zdolności produkcyjne rosły wraz z liczbą naszych klientów – powiedział Dirk Möckel, dyrektor ds. globalnego marketingu w dziale chlorobenzenów, materiałów pochodnych i monoizocyjanianów jednostki biznesowej AII koncernu Lanxess.
Kolejnym izomerem, który powstaje przy produkcji dichlorobenzenu jest ortodicholorobenzen (o-DBC), który w ramach procesów spółki Lanxess wykorzystuje się do wytwarzania monoizocyjanianów. Te z kolei potrzebne są do produkcji środków ochrony roślin.
tworzywa sztuczneprzemysł chemicznyLanxessDCBdichlorobenzenparadichlorobenzenpolisiarczek fenylenuPPSp-DCB
Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!
Oddaj swój głos
Średnia ocen 0/5 na podstawie 1289 głosów