Data publikacji: 2011-09-26
Lanxess zapowiada większą aktywność w zakresie produkcji kauczuku syntetycznego z surowców pochodzenia organicznego. Do końca roku niemiecki koncern chemiczny chce komercyjnie wytwarzać syntetyczny kauczuk etylenowo-propylenowy (EPDM) z bioetylenu. Będzie to pierwsza forma kauczuku EPDM pochodzenia organicznego na świecie.
Konwencjonalnie EPDM produkowany jest przy zastosowaniu ropopochodnych surowców w postaci etylenu i propylenu. Jako alternatywę Lanxess planuje wykorzystać etylen pochodzący z trzciny cukrowej, która stanowi źródło odnawialne. Ta organiczna forma etylenu wytwarzana jest poprzez dehydratację etanolu z brazylijskiej trzciny cukrowej. Za pomocą rurociągu firma Braskem S.A. dostarczy bioetylen do należącego do koncernu Lanxess funkcjonującego już zakładu EPDM w Triunfo w Brazylii.
- Trwające ze strony Lanxess poszukiwania alternatyw dla paliw kopalnych podkreślają zaangażowanie firmy w obniżanie emisji CO2 poprzez produkcję zrównoważoną - powiedział Guenther Weymans, dyrektor jednostki organizacyjnej Technicznych Produktów Gumowych w Lanxess. - Jesteśmy podekscytowany faktem, że nasz brazylijski zakład będzie pionierem EPDM pochodzenia organicznego – dodał.
- Lanxess będzie przyczyniał się do poszerzania portfela klientów na chemikalia produkowane ze źródeł odnawialnych. Umowa ta przeniesie korzyści zielonego etylenu na inne ważne zastosowania i rynki. Lanxess ma bardzo duże doświadczenie w motoryzacji i znakomitą reputację na tym rynku, co czyni go idealnym partnerem - powiedział Marcelo Nunes, dyrektor działu Chemikaliów Produkowanych ze Źródeł Odnawialnych w Braskem.
Obecnie, Triunfo wytwarza 40 tys. ton metrycznych zwykłego kauczuku EPDM rocznie, a oczekuje się, że pierwsza partia produktu Keltan Eco wyniesie 700 ton metrycznych rocznie. Inne należące do koncernu zakłady produkcji EPDM mieszczą się w Geleen (Holandia), w Marl (Niemcy) i w Orange (Teksas, USA). W przyszłości wszystkie klasy EPDM będą sprzedawane pod marką Keltan.
EPDM stosuje się przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym, lecz również w branży przeróbki tworzyw sztucznych, kabli i przewodów, budowlanych środków konserwujących i dodatków olejowych. Jego właściwości obejmują bardzo niską gęstość, dobrą odporność na ciepło, utlenianie, środki chemiczne i wietrzenie, a także dobre właściwości izolacji elektrycznej.
Ponadto, Lanxess już poszukuje alternatywnych źródeł do produkcji syntetycznego kauczuku, tzw. kauczuku butylowego, który wykorzystuje się przeważnie w przemyśle oponiarskim. Wraz z przedsiębiorstwem Gevo Inc z Kolorado, Lanxess produkuje izobutan ze źródeł odnawialnych, takich jak kukurydza. Izobutan jest głównym surowcem wykorzystywanym w produkcji kauczuku butylowego.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...