Data publikacji: 2015-11-10
Niemiecki koncern Lanxess konsekwentnie realizuje program dostosowania organizacyjnego. Ma on pomóc wrócić firmie na ścieżkę wzrostu.
Podzielony na trzy etapy program dostosowania organizacyjnego zapoczątkowany został w ubiegłym roku i jest realizowany zgodnie z planem. Lanxess pomyślnie wprowadził pierwszy jego etap i rozpoczął wprowadzanie środków należących do drugiego etapu. Środki te mają na celu zwiększenie konkurencyjności operacyjnej i obejmują reorganizację sieci produkcji kauczuku etylenowo-propylenowo-dienowego (EPDM) oraz kauczuku polibutadienowego na katalizatorze neodymowym (NdPBR). W trzeciej fazie programu firma skupi się na poprawie konkurencyjności portfolio, zwłaszcza poprzez nawiązywanie partnerstw w dziedzinie kauczuków syntetycznych.
– Prowadzimy obecnie bardzo konstruktywne rozmowy i zakładamy, że osiągniemy konkretne wyniki w drugiej połowie roku – powiedział Matthias Zachert, prezes Lanxessa.
Firma zainicjowała ponadto wdrażanie procesu wyodrębniania przedsiębiorstwa, aby przenieść swoją działalność związaną z produkcją kauczuków syntetycznych do niezależnej jednostki biznesowej w ramach Grupy Lanxess. Nowy podmiot będzie najprawdopodobniej obejmował jednostki biznesowe Tire & Specialty Rubbers (TSR) oraz High Performance Elastomers (HPE), w których skład wchodzi 20 zakładów produkcyjnych, ok. 3,7 tys. pracowników i działy wsparcia administracyjnego.
Jednocześnie Lanxess zwiększył prognozy dotyczące własnych wyników finansowych za 2015 r. Obecnie przewiduje, że zysk EBITDA wyniesie 840 - 880 mln euro. Według poprzednich prognoz miał on wynieść 820 - 860 mln euro.
– Lanxess powraca na dobry tor. W drugim kwartale tego roku osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki operacyjne, do których przyczyniły się wszystkie segmenty spółki. Uwzględniając te pozytywne wyniki oraz szybkie wdrażanie programu dostosowawczego zakładamy, że nasz wynik finansowy na koniec roku może być wyższy niż wcześniej przewidywano – powiedział Matthias Zachert.
Sprzedaż firmy w drugim kwartale 2015 r. wzrosła o 4,3%, osiągając wartość 2,1 mld euro. W ocenie władz firmy, wyższe wolumeny sprzedaży i pozytywne efekty walutowe z naddatkiem zrekompensowały niższe ceny sprzedaży związane ze spadkiem cen surowców. To zaś stało się czynnikiem do poprawienia prognoz.
Lanxess jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. W 2014 r. osiągnął sprzedaż o wartości 8 mld euro. Zatrudnia ok. 16,3 tys. pracowników w 29 krajach i jest reprezentowany przez 52 zakłady produkcyjne. Podstawowym przedmiotem działalności koncernu jest rozwój, produkcja i dystrybucja tworzyw sztucznych, kauczuków syntetycznych, półproduktów oraz specjalistycznych substancji chemicznych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...