Data publikacji: 2017-07-13
Koncern wprowadza trzy nowe produkty z serii Lewabrane do oczyszczania wody pitnej i ścieków. Rozwiązania z zakresu oczyszczania na wyjściu (tzw. end-of-pipe) usuwają substancje organiczne występujące w śladowych ilościach.
Lanxess rozszerza asortyment elementów membranowych do odwróconej osmozy. Nowa linia produktów Lewabrane RO ULP obejmuje trzy gatunki produktów do oczyszczania wody. Charakteryzują się wyższą przepuszczalnością wody niż standardowe produkty. Ciśnienie robocze wymagane w zbiorniku ciśnieniowym jest o 40% niższe, co przekłada się na zmniejszenie kosztów operacyjnych. Nowe membrany stanowią ponadto rozwiązanie do usuwania ze ścieków i wody pitnej związków organicznych występujących w śladowych ilościach.
– Nowe produkty ULP są polecane do zastosowań, w których podstawowe parametry konstrukcyjne zakładają wysokie natężenie przepływu, umiarkowany poziom usuwania soli oraz niskie zużycie energii. Obszary zastosowań obejmują zatem ekonomiczną filtrację wody pitnej oraz zaawansowane technologicznie oczyszczanie ścieków – podkreślił Alexander Scheffler, dyrektor ds. produkcji membran w jednostce biznesowej Liquid Purification Technologies (LPT) koncernu Lanxess.
Występujące w śladowych ilościach syntetyczne substancje organiczne można znaleźć w akwenach w stężeniach wynoszących od kilku nanogramów po kilka mikrogramów na litr. Składają się na nie np. leki, środki chemiczne używane w gospodarstwach domowych i w przemyśle, produkty kosmetyczne i środki ochrony roślin wprowadzane do systemów wodnych za pośrednictwem ścieków domowych i przemysłowych.
- Znajdujące się w nazwie produktu oznaczenie „ULP” to skrót od „Ultra Low Pressure” (ultraniskie ciśnienie), ponieważ zaletą tych membran jest ich zdolność do prawie całkowitego usuwania takich związków organicznych przy niskim ciśnieniu roboczym. Instalacje wody pitnej dzień w dzień przetwarzają ogromne objętości wód powierzchniowych. W związku z tym, aby możliwie w największym stopniu obniżyć koszty inwestycji, potrzebne są membrany, które charakteryzują się wysoką przepuszczalnością wody, a przez to wysokim natężeniem przepływu – wyjaśnił Alexander Scheffler.
Aby ograniczyć tworzenie się w ściekach osadów organicznych, czyli warstwy organizmów porastających (tzw. biofouling), membrany ULP mają hydrofilową powierzchnię. Dzięki tym hydrofilowym właściwościom na powierzchni membrany tworzy się cienka, ochronna warstwa wody, która ogranicza adsorpcję substancji organicznych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...