Data publikacji: 2013-10-03
Niemiecki koncern Lanxess zaprezentował dwa nowe typy kauczuku NdPBR. Mają one ułatwić produkcję opon odpowiedzialnych za obniżenie zużycia paliwa w samochodzie.
Produkty z serii Buna Nd 22 EZ i Buna Nd 24 EZ cechują się znaczną masą molową, która jest niezbędna przy wytwarzaniu opon o niskich oporach toczenia. Pozostają przy tym łatwe w obróbce, co jest możliwe do osiągnięcia za sprawą nowej technologii modyfikacji kauczuku.
- W ciągu ostatnich lat jedną z najważniejszych kwestii w przemyśle oponiarskim stała się efektywność energetyczna – mówi Joachim Grub, szef jednostki organizacyjnej Performance Butadiene Rubbers koncernu Lanxess. - Ponieważ samochody odpowiadają za ok. 26% emisji dwutlenku węgla w UE, to opony oszczędzające energię mogą pomóc w zmniejszeniu emisji na naszych drogach. Szczególnie kauczuki z polibutadienu neodymowego uważane są za klucz do produkcji opon o wysokich osiągach i niskich oporach toczenia, co zapewni z kolei mniejsze zużycie paliwa i mniejszą emisję.
Jedną z najistotniejszych właściwości nowych kauczuków jest ich wąska polidyspersyjność. W konsekwencji realne staje się uzyskanie większej masy molowej. Im większa zaś masa molowa kauczuku, tym niższe mogą być opory toczenia opony.
- Dzięki znacznej masie cząsteczkowej, NdPBR przewyższa innego rodzaju kauczuki PBR o szerszej polidyspersyjności w obszarze kluczowych właściwości, takich jak opory toczenia i ścieralność. Do tej pory duża masa molowa była powiązana z wysokimi lepkościami Mooneya, stanowiąc decydującą przeszkodę na drodze do uzyskania najlepszej efektywności zwyczajnych kauczuków NdPBR wysokiej klasy. Przetwarzalność polimerów o znacznej masie molekularnej stanowiła przez wiele lat istotny problem – tłumaczy Joachim Grub. -. Tym, którzy już dawno do perfekcji opanowali korzystanie z najbardziej zaawansowanych polimerów o dużej masie cząsteczkowej, nowe materiały umożliwią jednak rozwinięcie produktywności. Obecnie możemy zaoferować obiecujące rozwiązanie przy wykorzystaniu nowej technologii modyfikacji gumy koncernu Lanxess – przyznaje Joachim Grub.
Pod względem technicznym technologia modyfikacji nowych gatunków kauczuków NdPBR Buna Nd 22 EZ oraz Buna Nd 24 EZ została zaprojektowana w celu stworzenia długiego łańcucha rozgałęzionego, który przyspiesza szybkie łączenie wypełniaczy z matrycą gumową i poprawia przetwarzanie. Opatentowana modyfikacja chemiczna łańcuchów podwyższa też wzajemne oddziaływanie kauczuków i wypełniacza, szczególnie z sadzą w składnikach ściany bocznej, zachowując efektywność dynamiczną opon wykonanych z nowych gatunków na wysokim poziomie standardowych gatunków NdPBR.
Samodzielnie NdPBR jest wykorzystywany rzadko, lecz miesza się go z innymi polimerami, a szczególnie z roztworem SBR przy tworzeniu bieżnika opony, z użyciem krzemionki jako wypełniacza. Udowodniono, że modyfikacja zwiększa także rozkład fazy wewnątrz polimeru. Prowadzi to do ulepszonego rozkładu wypełniacza w końcowej mieszance. Eksperci Lanxessa osiągnęli również znaczący wzrost lepkości kauczuku w walcowni i to bez dodawania jakichkolwiek środków ułatwiających obróbkę.
Koncern, którego sprzedaż w ubiegłym roku sięgnęła 9,1 mld euro, jest w trakcie budowy największej na świecie fabryki NdPBR. Powstaje ona w Singapurze i kosztuje 200 mln euro. Zdolności produkcyjne instalacji wyniosą 140 tys. ton rocznie.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...