Data publikacji: 2014-09-18
Firma Lanxess wprowadziła na rynek kauczuk przeznaczony do stosowania w ramach produkcji dużych turbin wiatrowych z osłonami kabli.
Energia wiatrowa to jeden z trendów we współczesnej energetyce, zwłaszcza niektórych państwach Europy Zachodniej, gdzie podejmowane są starania o uniezależnienie się od energii jądrowej i paliw kopalnych. Za jedno z takich źródeł energii uważana jest właśnie energia wiatru. W tym celu Lanxess opracował produkt o nazwie Levapren do produkcji dużych turbin. Jest to bezhalogenowy, syntetyczny kauczuk etyleno-winylo-octanowy (EVM), który pomaga zmniejszyć ryzyko pożaru w pobliżu prądnic oraz zabezpieczyć duże inwestycje w przypadku pożaru.
– Levapren znajduje zastosowanie w gondolach turbin wiatrowych, zwłaszcza w osłonach kabli. Nasz elastomer EVM to idealny produkt do tego celu z dwóch powodów. Po pierwsze surowiec jest łatwy w obróbce i nie zawiera halogenów. Po drugie, elastomery EVM są w stanie przyjąć wysoką zawartość bezhalogenowych substancji opóźniających zapłon, takich jak wodorotlenek glinu, a biegunowy surowiec kauczukowy nie pęcznieje w obecności smarów - wyjaśnia Jörg Stumbaum, kierownik ds. marketingu technicznego Lanxess.
Jak tłumaczy, przez duże turbiny wiatrowe przepływają silne prądy elektryczne o napięciu przewyższającym 500 woltów. Chociaż ryzyko pożaru w turbinach wiatrowych nie jest większe niż w przypadku innych należycie utrzymanych instalacji, to jednak w razie pożaru (np. wskutek zwarcia elektrycznego lub wyładowania atmosferycznego), jego ugaszenie jest dużo trudniejsze, ponieważ elementy zawierające prądnice znajdują się na dużej wysokości. Dlatego należy zabezpieczyć się przed ewentualnym pożarem w największym możliwie zakresie. A w przypadku wystąpienia pożaru, konieczne jest maksymalne ograniczenie jego skutków.
– To może okazać się trudne w przypadku materiałów zawierających halogen, np. osłon kablowych wykonanych z PCW, ponieważ materiały te, spalając się, uwalniają kwas chlorowodorowy, który atakuje części metalowe. Nawet stal nierdzewna nie jest odporna na jego działanie. W razie pożaru instalacji technicznych, największe szkody występują na ogół nie wskutek działania wysokiej temperatury płomieni, ale w wyniku korozyjnego dziania gazów powstających w procesie spalania - wyjaśnia Jörg Stumbaum. - Do tak delikatnych zastosowań, w branży stosowane są trzy różne rodzaje kabli: HFFR (kable bezhalogenowe nierozprzestrzeniające płomienia), FRNC (nierozprzestrzeniające płomienia i niekorodujące) oraz LSFOH (kable o niskiej emisji dymów, bezhalogenowe). Wszystkie te rodzaje reprezentują to samo podejście. W razie pożaru należy przeciwdziałać tworzeniu się kwasu chlorowodorowego oraz innych korozyjnych związków halogenowych w dymie. Efekt ten często uzyskuje się przy pomocy materiałów Levapren 500 lub Levapren 700, będących etyleno-winylo-octanowymi kopolimerami, które same z siebie nie zawierają halogenu. – dodaje Jörg Stumbaum.
Związki Levapren są przeznaczone specjalnie do takich zastosowań, dlatego nie mogą emitować powodującego korozję gazu kwasu chlorowodorowego, który w przypadku pożaru zwykle jest uwalniany przez materiały zawierające halogen. Levapren to materiały nie tylko pozbawiony halogenów. Te etyleno-winylo-octanowe materiały, ze stosunkowo wysoką zawartością octanu winylu, są w dużym stopniu „kompatybilne" z wypełniaczami biegunowymi dzięki swojej wysokiej biegunowości. W rezultacie Levapren 500 i Levapren 700 są w stanie pomieścić w sobie duże ilości nieorganicznych, bezhalogenowych substancji opóźniających zapłon, takich jak wodorotlenek glinu czy wodorotlenek magnezu.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...