Data publikacji: 2013-09-20
Koncern Lanxess ogłosił plan, którego konsekwencją będzie doprowadzenie do oszczędzenia 100 mln euro począwszy od 2015 r. To reakcja firmy na trudne warunki biznesowe panujące na rynku.
Głównym problemem, z którym boryka się w tej chwili największy na świecie producent kauczuków syntetycznych (łączna sprzedaż Lanxessa w 2012 r. osiągnęła poziom 9,1 mld euro) jest osłabienie popytu, wzrost konkurencji oraz niestabilne ceny surowców. By temu przeciwdziałać, koncern zamierza obniżyć koszty i zmniejszyć liczbę pracowników, a także zoptymalizować portfolio produktów.
- Musimy podjąć te działania już teraz. Poczynimy niezbędne kroki, aby powrócić na ścieżkę zrównoważonego i opłacalnego wzrostu i to możliwie jak najszybciej. Obserwujemy już pierwsze oznaki stabilizacji na rynku, ale jest jeszcze zbyt wcześnie, aby powiedzieć, kiedy i jak szybko odczujemy skutki ożywienia – tłumaczy Axel Heitmann, prezes Lanxessa.
Potwierdza on jednocześnie prognozę wyników koncernu na 2013 r. Zysk EBITDA przed pozycjami nadzwyczajnymi wynieść ma 700–800 mln euro, bez uwzględniania dewaluacji zapasów.
W ramach programu oszczędnościowego Lanxess chce zmniejszyć swe zatrudnienie o ok. tysiąc osób do końca 2015 r. W tej chwili w koncernie pracuje 17,4 tys. osób. Restrukturyzacja została już zrealizowana w jednostce biznesowej Rubber Chemicals, w ramach której zamykany jest zakład w RPA. Zmniejszana jest też liczba etatów w Belgii. Na pokrycie jednorazowych kosztów wdrożenia programu przeznaczono w tym i przyszłym roku ok. 150 mln euro.
Zarządzający Lanxessem obiecują jednak, że utrzyma on swoją obecną strukturę złożoną z 14 jednostek biznesowych wydzielonych w ramach trzech pionów. Rozważane są jednak różne strategiczne możliwości w odniesieniu do jednostek prowadzących działalność poboczną, zapewniającą sprzedaż w wysokości ok. 500 mln euro rocznie i generującą zysk 30 mln euro. Działania poboczne obejmują linię biznesową Perlon-Monofil w ramach jednostki biznesowej High Performance Materials (HPM), linię biznesową akceleratorów i przeciwutleniaczy w ramach jednostki Rubber Chemicals (RUC) oraz linię biznesową kauczuku butadienowo-nitrylowego w ramach jednostki High Performance Elastomers. Zakłady produkcyjne, których dotyczą te plany mieszczą się w Niemczech, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Francji oraz Chinach.
- Każde z tych przedsiębiorstw cieszy się stabilną pozycją na danym rynku, ale w perspektywie długoterminowej mogą rozwijać się lepiej z innym partnerem – przyznał Axel Heitmann.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...