Data publikacji: 2020-10-14
Laboratoria nawozowe i paszowe odgrywają coraz większą rolę w codziennym funkcjonowaniu szeroko pojętego przemysłu rolno – spożywczego.
O znaczeniu takich laboratoriów przekonują przedstawiciele firmy Ekoplon. Każdego roku dwa należące do spółki laboratoria kontroli jakości (paszowe i nawozowe) wykonują ponad 200 tys. różnego rodzaju badań i analiz obejmujących zarówno produkty końcowe, jak i surowce oraz półprodukty do ich wytwarzania.
– Zapewnienie jakości wytwarzanych wyrobów w warunkach gospodarki wolnorynkowej, gdzie panuje olbrzymia konkurencja wśród produktów i usług związanych z żywieniem, nie jest dziś już tylko kwestią uzyskania przewagi nad konkurentami i pokazania, że robimy coś wyjątkowego. W ostatnich latach zmieniające się wymagania i oczekiwania konsumentów spowodowały, że szeroko rozumiane zapewnienie bezpieczeństwa produktu zostało wprowadzone do „pakietu standardowego”, który stał się integralną częścią produktu, tak jak opakowanie czy marka – podkreśla Jacek Wiśniewski, wiceprezes zarządu spółki Ekoplon.
Przedsiębiorstwo pracuje zgodnie z międzynarodowymi standardami ISO, GMP+, VLOG oraz krajowym PIM.
- Certyfikaty, które uzyskaliśmy to najbardziej wiarygodne potwierdzenie jakości naszych wyrobów i wdrożonych praktyk. To dziesiątki działań, które podejmujemy na co dzień. Wśród nich stosowanie jednej z najnowocześniejszych technologii produkcji pasz, prowadzenie specjalistycznych badań analitycznych, nowoczesne rozwiązania informatyczne, system monitorowania krytycznych punktów kontroli, restrykcyjne metody zarządzania procesami, dają nam i naszym klientom pewność jakości produktu – dodaje Ewa Trybek kierownik ds. jakości w Ekoplon.
Wewnętrznie prowadzony system kontroli jakości obejmuje wybór i zakup surowca, proces produkcji, sprzedaż produktu gotowego i zebranie informacji zwrotnej od klienta.
– Codzienne pomiary osiągów procesów, audyty wewnętrzne prowadzone w poszczególnych obszarach produkcji, systematyczna weryfikacja wdrożonych systemów jakości, listy kontrolne, badania oceny jakości surowców czy zwalnianie produktów do sprzedaży dopiero po wykonaniu analizy – to wszystko jest potwierdzeniem stabilności i bezpieczeństwa naszych wyrobów – stwierdza Anna Chałońska, pełnomocnik ds. systemów jakości w Ekoplon.
Warto też zwrócić uwagę, że pracownia zajmująca się badaniem pasz, jako jedno z niewielu zakładowych laboratoriów tej grupy produktów, bierze udział w badaniach biegłości poprzez porównania międzylaboratoryjne. Organizuje je europejska organizacja non profit zrzeszająca ponad 2,5 tys. laboratoriów ze 120 krajów na świecie. Dzięki tej współpracy uzyskuje się ważne, bo zewnętrzne, poświadczenie jakości wykonywanych analiz i kompetencji laboratorium.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...