Data publikacji: 2016-02-25
Główny Urząd Statystyczny opublikował raport poświęcony gospodarce materiałowej w Polsce. Publikacja dotyczy m.in. tworzyw sztucznych i kauczuku syntetycznego i prezentuje zużycie tych wyrobów.
Wielkość zużycia w Polsce czterech typów tworzyw sztucznych (polietylen, polipropylen, polichlorek winylu, polistyren) szacowane jest przez GUS na 2,169 mln ton rocznie. To wynik znacznie niższy od tego przedstawianego co roku przez PlasticsEurope, ale w przeciwieństwie do raportów organizacji branżowej, badanie GUS obejmuje jedynie część rynku tworzyw sztucznych.
Tworzywem o największej popularności jest oczywiście polietylen (zużycie na poziomie 789,9 tys. ton), który wyprzedza polipropylen (629,9 tys. ton), polichlorek winylu (393,2 tys. ton) i polistyren (355,8 tys. ton). Wykorzystanie kauczuku syntetycznego wynosi 204,6 tys. ton rocznie.
Opracowanie GUS przedstawia również zużycie omawianych materiałów według największych gałęzi przemysłu. Aż 99,8% tworzyw sztucznych trafia na potrzeby przetwórstwa przemysłowego. Śladowe ilości przypadają na rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo, a także dostawy wody, gospodarowanie ściekami i odpadami. W przypadku kauczuku proporcje są podobne.
Dominującym sektorem przemysłu wykorzystującym polietylen, polipropylen, polichlorek winylu, polistyren oraz kauczuk syntetyczny jest rzecz jasna produkcja typowych wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy, na którą przypada ok. 76% całego wykorzystania wskazywanych materiałów. Inne sekcje przetwórstwa przemysłowego sięgające po tworzywa i kauczuk to m.in. produkcja urządzeń elektrycznych, produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, produkcja wyrobów tekstylnych, produkcja papieru i wyrobów z papieru oraz produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych. Ogromna większość zużycia tworzyw sztucznych i kauczuku (ponad 98%) przypada w naszym kraju na sektor prywatny.
Jeśli chodzi natomiast o dominujące województwa przetwarzające tworzywa i kauczuk, to w tej klasyfikacji prym wiedzie mazowieckie (18,3% zużycia w Polsce), wielkopolskie (14,5%) i dolnośląskie (12,5%). Najsłabiej przetwórstwo ma się w naszym kraju w województwie zachodniopomorskim, świętokrzyskim i lubelskim (łącznie na te trzy województwa przypada razem 2,3%).
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...