Data publikacji: 2013-11-30
Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) poinformowała o rozpoczęciu pierwszych publicznych konsultacji przeprowadzanych na mocy Rozporządzenia nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych.
Konsultacje, które potrwają do 28 stycznia 2014 r. dotyczą substancji czynnej dinotefuranu jako potencjalnego kandydata do zastąpienia. Dinotefuran, jako jedna z klas pestycydów, stosowany jest na glebę, ale również pryskany bezpośrednio na warzywa liściaste, w tym uprawy ogórków.
Obowiązujące od 1 września br. rozporządzenie w sprawie środków biobójczych precyzyjnie określa wymogi w odniesieniu do substancji czynnych kwalifikujących się do zastąpienia.
Oto bowiem substancję czynną uznaje się za kwalifikującą się do zastąpienia, jeśli spełnia kryteria zaklasyfikowania jako substancja działająca uczulająco na drogi oddechowe. Również uznaje się ją za kwalifikująca się do zastąpienia, jeśli jej odpowiednio akceptowane dzienne spożycie, ostra dawka referencyjna lub dopuszczalny poziom narażenia operatora są znacznie niższe niż w przypadku większości substancji czynnych zatwierdzonych dla tej samej grupy produktowej i scenariusza użycia. Ponadto substancja może się kwalifikować do zastąpienia, gdy tylko istnieją powody do obaw związane z charakterem krytycznych efektów, które w połączeniu ze sposobami zastosowania prowadzą do sytuacji zastosowania mogących nadal budzić obawy – chodzi tu m.in. o potencjalne wysokie ryzyko dla wód podziemnych, nawet przy zastosowaniu bardzo surowych środków kontroli ryzyka. Substancja może być również zastąpiona w sytuacji, gdy zawiera znaczną ilość izomerów, które nie mają charakteru czynnego lub zanieczyszczeń.
W trakcie przygotowywania swojej opinii w sprawie zatwierdzenia lub odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej ECHA sprawdza, czy substancja czynna spełnia którekolwiek z kryteriów i odpowiednio uwzględnia tę kwestię w swojej opinii.
Zanim Agencja przekaże Komisji Europejskiej swoją opinię w sprawie zatwierdzenia lub odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej, udostępnia ona publicznie przez maksymalnie 60 dni informacje na temat substancji kwalifikujących się do zastąpienia. W trakcie tego okresu zainteresowane strony trzecie mogą przedkładać wszelkie istotne informacje, w tym informacje na temat dostępnych substancji zastępczych. Agencja w odpowiedni sposób uwzględnia otrzymane informacje w swojej ostatecznej ocenie.
Substancje czynne uznane za substancje kwalifikujące się do zastąpienia znajdą się odpowiednim rozporządzeniu.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...