Data publikacji: 2019-04-15
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego w swojej publikacji na temat konserwantów używanych w przemyśle kosmetycznym przypomina, iż są to substancje, które w wielu kosmetykach są potrzebne, a nad ich bezpieczeństwem czuwają rozmaite gremia eksperckie.
Trwałość kosmetyków w terminie zadeklarowanym przez producenta na opakowaniu oraz bezpieczeństwo mikrobiologiczne tych produktów są możliwe dzięki obecności konserwantów, które w ten sposób są niezbędnymi składnikami wielu produktów. Skutecznie chronią produkty przed skażeniem mikroorganizmami, a tym samym użytkowników kosmetyków przed zakażeniem chorobami, których nośnikiem mogłyby być bakterie, jeśli namnożyłyby się w produkcie. Nie zmienia to faktu, że w powszechnym odbiorze z uwagi na bezpieczeństwo występowanie konserwantów w kosmetykach często jest kwestionowane.
Konserwant to składnik, który ochroni produkt przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi w trakcie użycia. Bez konserwacji produkty kosmetyczne podobnie jak żywność mogą zostać skażone bakteriami i grzybami. Warunki przechowywania lub stosowania również mogą przyspieszać rozwój mikroorganizmów. Kosmetyki przechowujemy w łazience, gdzie jest ciepło i wilgotno, czyli miejscu idealnym dla bakterii, używając kremu umieszczamy palec w pojemniku, w ten sposób przenosimy mikroorganizmy z powierzchni skóry i z powietrza do produktu. Konserwanty potrzebne są właśnie do zapewnienia bezpieczeństwa produktu w całym terminie jego trwałości. Gdyby produkty nie posiadały konserwantów, żeby zachować swoją czystość musiałby być przechowywane w sterylnym środowisku lub ich termin przydatności byłby nie dłuższy, niż około dwa tygodnie. Dlatego konserwanty chronią nie tylko produkt, ale również konsumentów.
Większość produktów kosmetycznych zawiera w składzie wodę i składniki, które mogą być pożywką dla mikroorganizmów: np. wyciągi i oleje roślinne i proteiny. Takie produkty wymagają zakonserwowania, aby nie rozwinęły się w nich mikroorganizmy. Konserwanty są niezbędne w produktach do pielęgnacji ciała, twarzy, włosów, w produktach do higieny intymnej, kosmetykach do makijażu, kosmetykach naturalnych itp.
Istnieje oczywiście kilka kategorii produktów, które nie posiadają w swoim składzie konserwantów. To choćby kosmetyki z dużą zawartością alkoholu (perfumy, lakiery do włosów) czy kosmetyki szczelnie pakowane (aerozole). Również produkty do jednorazowego użytku (np. próbki) często nie zawierają konserwantów, jeżeli pakowane są w warunkach sterylnych. Takie produkty są mniej narażone na skażenie mikroorganizmami w trakcie użycia. Jeśli produkt jest przeznaczony do jednorazowego użycia – nie ma ryzyka namnożenia bakterii wprowadzonych z naszych palców. Produkty szczelnie pakowane nie mają zaś kontaktu z powietrzem i naszą skórą – a więc nie ma możliwości zarażenia. Wysoka zawartość alkoholu, jaka mogą posiadać, jest sama w sobie formą konserwacji.
Konserwanty są bezpieczne, a ich stosowanie jest ściśle regulowane przepisami prawa. W kosmetykach dozwolone są jedynie konserwanty wymienione na specjalnej, ograniczonej liście - w załączniku V do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Radu (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r dotyczącego produktów kosmetycznych. Zawarte są tam wszystkie ograniczenia i warunki stosowania konserwantów.
Każdy konserwant zanim został dopuszczony do użytku został poddany rygorystycznej ocenie bezpieczeństwa przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS). SCCS jest niezależnym organem doradczy Komisji Europejskiej, w skład którego wchodzą toksykolodzy, alergolodzy, eksperci w dziedzinie oceny ryzyka. Gdy pojawiają się nowe informacje lub wątpliwości dotyczące danej substancji, Komitet przeprowadza ponowną ocenę bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo substancji konserwujących zostało potwierdzone również przez amerykański zespół ekspertów - toksykologów Cosmetics Ingredient Review (CIR) Expert Panel.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...