Data publikacji: 2017-03-29
Synthos przekonuje, że branża wielkotonażowych chemikaliów organicznych cechuje się wysoką konkurencyjnością i firma może mieć w przyszłości kłopot z zachowaniem swojej obecnej pozycji rynkowej.
W ocenie władz spółki z Oświęcimia, branża, w której ona działa jest narażona na silną konkurencję ze strony dużych producentów międzynarodowych oraz ze strony mniejszych konkurentów regionalnych. Do najważniejszych konkurentów Synthosu na rynku kauczuków syntetycznych należą firmy Arlanxeo, Trinseo, Versalis i Sibur. Z kolei na rynku tworzyw styrenowych rywalizację Synthos toczy z takimi potentami, jak BASF, Ravago, Sunpor, Styrolution, Total, Trinseo oraz Versalis.
Konkurencja ta opiera się na szeregu czynników, głównie zaś jakości produktu, obsłudze i cenie. Biznesowi rywale Synthosu mogą poprawiać swoją pozycję na podstawowych rynkach końcowych poprzez udane wprowadzanie nowych produktów, udoskonalanie procesów produkcyjnych lub zwiększenie mocy wytwórczych.
Władze polskiej spółki przekonują, że jeżeli tylko Synthos zostanie zmuszony do podwyższenia cen kauczuków, surowców lateksowych, tworzyw polistyrenowych lub butadienu, to inni producenci, którzy oferują podobne produkty wykonane z tańszych surowców, np. w wyniku stosowania innego układu chemicznego, natychmiast mogą być w stanie poprawić swoją pozycję rynkową i zmusić Synthos do obniżenia cen celem sprostania konkurencji.
Aktualnie rynkowa walka między wyrobami chemicznymi opartymi o styren, a także między innymi wyrobami na rynkach końcowych jest bardzo silna. Podaż przekracza potencjalny popyt i Synthos nie wyklucza, że może być zmuszony do korekty swoich cen celem sprostania ofercie innych podmiotów. Jednocześnie jednak Synthos wie, że zwiększenie konkurencji ze strony istniejących i nowych produktów może wpłynąć na zmniejszenie popytu na produkty spółki w przyszłości, a jej klienci zdecydować się na korzystanie z alternatywnych źródeł zaspokojenia potrzeb.
Zdaniem przedstawicieli polskiego producenta kauczuków i tworzyw styrenowych, część jego konkurentów może obniżyć ceny produktów, jeżeli tylko będą oni mieć niższe koszty operacyjne. Alternatywnie, część konkurentów może także dysponować większymi zasobami finansowymi i technologicznymi przez co będzie rosła ich odporność na zmiany kosztów i popytu na rynku. Tacy konkurenci mogą być w stanie wytrzymywać lepiej zmiany warunków rynkowych niż Synthos. Mogą być również w stanie szybciej reagować na nowe technologie lub zmiany wymagań klientów. Jeżeli Synthos nie będzie w stanie dotrzymać kroku innowacjom produktów i procesów produkcyjnych wprowadzanych przez innych graczy rynkowych, wówczas może nie utrzymać swojej obecnej pozycji.
Jednocześnie władze firmy do ryzyk zaliczają sytuację, w której dojdzie do konsolidacji konkurentów lub klientów, gdyż może to spowodować zmniejszenie popytu na produkty Synthosu.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...