Data publikacji: 2013-05-21
Firma Dow Polska, część globalnego koncernu chemicznego Dow Chemical, potwierdziła znaczenie polskiego przemysłu chemicznego dla strategii swego własnego rozwoju. Jednocześnie koncern chce wykorzystać w naszym kraju wszelkie możliwości związane z ewentualną eksploatacją gazu łupkowego.
Jako duży producent w sektorze chemicznym, Dow jest zarówno potencjalnym odbiorcą, jak i partnerem w produkcji gazu łupkowego i związanych z tym produktów, przede wszystkim zaś lekkich węglowodorów (NGL). Wiele spółek należących do koncernu już teraz inwestuje w chemiczne i technologiczne rozwiązania na potrzeby procesu wydobywania i przetwarzania gazu łupkowego, w tym zaawansowane technologie kontroli mikrobicznej, które pomagają chronić zasoby wodne.
- Firma Dow jest obecna w Polsce od 40 lat. Polska jest w czołówce krajów europejskich, dążących do komercyjnego wydobycia gazu łupkowego, co będzie stanowić kolejny ogromny krok dla kraju i wielu branż. Stworzenie dobrze zarządzanego i odpowiedzialnego programu komercyjnej eksploatacji gazu łupkowego w tak dużej i regionalnie ważnej gospodarce, jaką ma Polska, może wygenerować wiele pozytywnych zmian – mówi Christoph Sikora, dyrektor generalny Dow Chemical na region Europy Środkowej.
W ocenie przedstawicieli Dow, gaz łupkowy tworzy nowe możliwości biznesowe dla tej firmy oraz jej kontrahentów. Sam koncern ma już doświadczenie we współtworzeniu projektów powiązanych z gazem łupkowym, a szczególnie w nadzorze dotyczącym ochrony zasobów wodnych, czy kontroli wykorzystywania chemii w procesie szczelinowania hydraulicznego.
- Wykorzystując zdobytą wiedzę możemy przyczyniać się bezpiecznego wydobycia gazu łupkowego. Wśród ostatnio zrealizowanych przez nas projektów można wymienić te w Teksasie w USA oraz w Argentynie – dodaje Sikora.
Z kolei zdaniem Roberta Stankiewicza, kierującego Dow Polska, branża chemiczna ma dla naszego kraju ogromne znacznie, a Dow może pochwalić się szeregiem dobrych praktyk stosowanych lokalnie.
- Polska branża chemiczna jest bardzo różnorodna, a firma Dow dostarcza do jej poszczególnych segmentów nowatorskie rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Te rozwiązania nie mogą powstawać bez zastosowania odpowiedniej chemii. Skłania nas to do skupiania się na tworzeniu innowacji technologicznych, które mają coraz mniejszy wpływ na środowisko – ocenia Stankiewicz.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...