Data publikacji: 2018-04-19 / Autor: Anna Jarosik
Rynek produktów do zmywania naczyń wbrew pozorom jest bardzo różnorodny, z szeroką gamą produktową.
Współcześnie do ręcznego mycia naczyń stosuje się rozwiązania, które oparte są na łagodnych i nie uszkadzających skóry dłoni surfaktantach pianotwórczych. Te natomiast nie sprawdzają się w zmywarkach. Użycie pianotwórczych środków powierzchniowo czynnych w zmywarkach poważnie utrudniłoby spłukiwanie piany z mytych naczyń. Dlatego w zmywarkach stosuje się inne produkty, bazujące m.in. na surfaktantach niepianotwórczych połączonych z solami amoniaku. Ten rodzaj środków aktywnych znacząco przyspiesza spływanie środka myjącego z powierzchni.
Dynamiczny rozwój produktów do mechanicznego zmywania naczyń wpływa na sytuację na rynku środków czystości, nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Centralnej i Wschodniej oraz w krajach rozwijających się, w których wraz z rosnącą zamożnością społeczeństw rośnie popularność urządzeń do zmywania naczyń.
Obecnie produkty do zmywania naczyń są jednymi z najpowszechniej stosowanych detergentowych środków czystości. Wyróżnia je wysoki stopień pienienia – zwłaszcza produkty do zmywania ręcznego. Stosowane są w celu skutecznego usuwania brudu i resztek z naczyń kuchennych, zastawy stołowej, sztućców, powierzchni kuchennych itp. Produkty te dostępne są w postaci ciekłej, tj. płynów, żeli, kapsułek, koncentratów do rozcieńczania oraz stałej, czyli proszków myjących, soli i tabletek. Tego typu produkty nie powinny działać drażniąco na skórę rąk, nie uczulać, nie powinny też pozostawać na mytych naczyniach. Współczesne produkty do zmywania naczyń nie pozostawiają zacieków, nabłyszczają i chronią myte powierzchnie. Ich skład chemiczny powinien gwarantować, że dany preparat jest w pełni neutralny dla środowiska naturalnego i ulega szybkiej biodegradacji.
Jeśli chodzi o formulację, to znaczna część produktów do zmywania naczyń bazuje na wodzie, solach sodowych estrów kwasu siarkowego z wyższymi alkoholami i środkach powierzchniowo czynnych, zwłaszcza oksyetylenowanych alkoholach tłuszczowych, które stanowią nawet 15% całej receptury. Wspomniane oksyetylenowane alkohole tłuszczowe to grupa niejonowych surfaktantów – popularnych w produktach do zmywania naczyń ze względu na umiarkowaną lipofilowość, nierozpuszczalność w wodzie, stabilność w obecności elektrolitów oraz odporność na twardą wodę, zwierającą głównie jony wapnia i magnezu. Otrzymywane są w procesie kondensacji alkoholi tłuszczowych z tlenkiem etylenu.
Powyższy skład produktów do zmywania naczyń uzupełniają tzw. dodatki w postaci surfaktantów anionowych (wspomagają usuwanie tłuszczu), tlenków amin (jako stabilizatory piany), środków enzymatycznych, wybielaczy, środków odrdzewiających, regulatorów twardości wody (krzemiany, fosforany, cytryniany), polimerów regulujących lepkość. Dodatkowo w produktach do zmywania naczyń często znajduje się gliceryna lub lanolina (chroniąca skórę dłoni), etanol, chlorek sodu, kwas octowy oraz stosunkowo niewielkie ilości substancji konserwujących, barwiących i zapachowych.
Rosnąca popularność produktów do zmywania naczyń w zmywarkach
Pierwsze produkty stosowane w zmywarkach bazowały na węglanie sodu, który z dużą skutecznością mógł być stosowany w przypadku wody twardej. Tego typu praktyki były stosowane do czasów I wojny światowej, kiedy to w Niemczech wynaleziono pierwsze detergenty. W przypadku mechanicznego zmywania naczyń czyszczenie jest mniej zależne od składników aktywnych środka zmywającego, a bardziej uzależnione od wysokiej temperatury wody, maszyny, wypełniaczy, wybielaczy i enzymów. Nie zmienia to faktu, że obecnie gama produktów do zmywarek jest bardzo szeroka, liczniejsza od grupy produktów kierowanych do zmywania ręcznego. Rosnąca popularność produktów do mechanicznego mycia naczyń wynika z faktu, że konsumenci są coraz bardziej przekonani do praktyczności zmywarek, ale również wpływa na to aspekt ekonomiczny i ekologiczny (badania wskazują, że zmywanie naczyń w zmywarkach oszczędza czas i wodę – redukcja może sięgać blisko 60% w porównaniu do tradycyjnego mycia i płukania. Wpływa to na obniżenie kosztów).
Grupa produktów kierowana do zmywania mechanicznego, poza najpopularniejszymi obecnie tabletkami do zmywarek, które każdego roku generują blisko 40% przychodów z całego tego segmentu, uwzględnia również płyny do zmywarek, kapsułki, żele, nabłyszczacze, proszki do zmywarek, odkamieniacze, sole regenerujące i ochronne oraz zawieszki zapachowe. Czym spowodowana jest tak duża popularność tabletek do zmywarek? Konsumenci utożsamiają tabletki z wygodą (brak konieczności dozowania) i wielofunkcyjnością.
Kierunki rozwoju produktów
Po raz pierwszy płynne detergenty stosowane do zmywania naczyń zostały wyprodukowane w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu rynek bardzo się rozwinął. Obecnie jest on napędzany przede wszystkim przez coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Wystarczy wspomnieć o nanotechnologii, która umożliwia ochronę mytych powierzchni przed ewentualnymi zarysowaniami czy działaniem tłuszczy.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 1/2018 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...