Data publikacji: 2015-12-03
KE chce stymulować przejście Europy na gospodarkę o obiegu zamkniętym i tym samym zwiększać globalną konkurencyjność, wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy i tworzyć nowe miejsca pracy.
Komisja Europejska podała plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym. Określono również środki sektorowe wraz z normami środowiskowymi dla surowców wtórnych. Do działań podstawowych, które zostały przyjęte albo zostaną zrealizowane w trakcie obecnej kadencji Komisji, należą:
Zmienione wnioski ustawodawcze w sprawie odpadów mają za zadanie wyznaczyć cele w zakresie ograniczenia ilości odpadów oraz określić wieloletni plan gospodarowania odpadami i recyclingu. Aby zapewnić ich skuteczne wdrożenie, oprócz celów dotyczących redukcji odpadów, w nowych wnioskach znalazły się też konkretne środki pozwalające sprostać problemom napotykanym na niższych szczeblach i różnicom pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi. Do kluczowych elementów zmienionych wniosków w sprawie odpadów należą:
Przyjęty pakiet regulacji ma na celu ułatwienie europejskim przedsiębiorstwom przejście w kierunki gospodarki, w której zasoby wykorzystuje się w bardziej zrównoważony sposób. Proponowane działania mają wspomóc „zamknięcie obiegu” cyklu życia produktów dzięki zwiększeniu recyclingu i ponownego użycia. Działania te mają w zamyśle pozwolić na uzyskanie maksymalnej wartości i zapewnić wykorzystanie wszystkich surowców, produktów i odpadów, przyczyniając się do oszczędności energii i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Propozycje, o których mowa obejmują cały cykl życia: od produkcji i konsumpcji do gospodarki odpadami i rynku surowców wtórnych.
- Nasza planeta ani nasza gospodarka nie przetrwają, jeśli będziemy nadal stosować podejście „wykorzystać i wyrzucić”. Musimy zachować cenne zasoby i w pełni wykorzystać ich wartość ekonomiczną. Gospodarka o obiegu zamkniętym ma na celu redukcję odpadów i ochronę środowiska, ale również głęboką transformację funkcjonowania całego naszego rynku. Dzięki zrewidowaniu obecnego sposobu produkcji, pracy i dokonywania zakupów, możemy stworzyć nowe możliwości, w tym możliwości zatrudnienia. Przyjęty pakiet wyznacza kompleksowe ramy, które faktycznie umożliwiają wprowadzenie zmian oraz określa wiarygodny i ambitny plan gospodarowania odpadami w Europie wraz z działaniami wspierającymi, obejmującymi cały cykl życia produktów. Takie połączenie inteligentnych regulacji i inicjatyw na szczeblu UE ułatwi przedsiębiorstwom – powiedział Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za zrównoważony rozwój.
- Propozycje te dają pozytywny sygnał wszystkim, którzy czekają, by zainwestować w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Dziś mówimy, że Europa jest najlepszym miejscem do rozwijania zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska biznesu. Przejście na gospodarkę o bardziej zamkniętym obiegu oznacza przekształcenie gospodarki rynkowej i zwiększenie konkurencyjności. Jeżeli będziemy efektywnie gospodarować zasobami i ograniczymy zależność od wyczerpujących się surowców, możemy osiągnąć przewagę konkurencyjną. Potencjał tworzenia miejsc pracy w gospodarce o obiegu zamkniętym jest ogromny. Dynamicznie rośnie też popyt na lepsze, bardziej efektywne produkty i usługi. Usuniemy bariery, które utrudniają przedsiębiorstwom optymalizację wykorzystania zasobów i usprawnimy funkcjonowanie rynku wewnętrznego surowców wtórnych. Pragniemy osiągnąć faktyczny postęp na niższych szczeblach i zamierzamy realizować naszą wizję nie tylko wraz z państwami członkowskimi, regionami i gminami, ale także z przedsiębiorstwami, sektorami przemysłowymi i społeczeństwem obywatelskim – dodał Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący KE ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności.
Komisja Europejska wezwała Parlament Europejski i Radę do wykorzystania tych prac przygotowawczych i nadania priorytetowego znaczenia przyjęciu i realizacji złożonych wniosków ustawodawczych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...