Data publikacji: 2018-12-12 / Autor: Anna Jarosik
Według Transparency Market Research, średnioroczny wskaźnik wzrostu dla globalnego rynku klejów budowlanych wyniesie w następnych pięciu latach 5,2%. Głównym jego źródłem będzie popyt na kleje na bazie akrylu.
Kleje budowlane są dostępne w postaci stałej (wkładu, sztyftu, proszku), pasty oraz ciekłej folii. Składniki w nich stosowane obejmują m.in. glinę, cement, żywicę akrylową, monomery poliuretanowe, kauczuk butadienowo-styrenowy (SBR), heksan oraz inne niepolarne rozpuszczalniki, inicjatory i dodatki funkcjonalne. Kleje wykorzystywane są w łączeniu materiałów izolacyjnych, płytek ceramicznych, betonowych, podkładów podłogowych, wstępne wykończonych paneli i pokryć dachowych.
Podział rynku obejmuje takie wyroby, jak kleje na bazie poliuretanu (PU), akrylu, epoksydów, polioctanu winylu (PVA) i silikonu. Dominujący udział posiadają kleje na bazie akrylu. Stosuje się je do wytwarzania różnorodnych produktów, w tym tekstyliów i produktów wyposażenia wnętrz. Kleje budowlane na bazie akrylu dobrze sprawdzają się przy trwałym łączeniu m.in. drewna, metalu, szkła oraz elementów wodoodpornych i narażonych na zewnętrzne oddziaływanie czynników atmosferycznych. Są odporne na wilgoć i jednocześnie wytrzymałe na ekstremalne temperatury oraz na zmiany sezonowe, typu natężenie światła ultrafioletowego (UV) czy warunki zamrażania. Nakładanie kleju akrylowego na powierzchnię zajmuje około 24 godzin. Akryl jest odporny na rozpuszczalniki i różne substancje chemiczne, dzięki czemu jest również przydatnym produktem dla sektora przemysłowego. Akrylowe kleje budowlane są droższe niż kleje kauczukowe, jednak oferują długotrwały efekt, gdy chodzi o przyczepność.
Stale rośnie też zapotrzebowanie na kleje na bazie poliuretanu. Dzieje się tak z uwagi na ich szybkość utwardzania, wysoką siłę wiązania i niską emisję formaldehydu. Z tego też względu mają realną szansę, aby zastąpić droższe produkty oparte na akrylu, zwłaszcza w przypadku podobnych zastosowań.
Poliuretanowe kleje budowlane pod względem chemicznym są wysoko reaktywnymi preparatami, które stosunkowo szybko podlegają utwardzeniu. Jednocześnie zapewniają silną sprężystość przyczepności, dzięki czemu spoina jest bardziej odporna na uderzenia. Dodatkowo kleje PU, lepiej niż jakikolwiek inny klej, gwarantują wytrzymałość, zwłaszcza w niskich temperaturach.
Bazując na technologii formułowania, globalny rynek klejów budowlanych można podzielić na kleje rozpuszczalnikowe, wodne, kleje na gorąco i reaktywne, m.in. termotopliwe. Pod względem ilościowym segment klejów wodorozcieńczalnych stał się liderem na światowym rynku klejów budowlanych. Wodne kleje budowlane to emulsje klejące na bazie substancji chemicznych, zwykle polimerów zawieszonych w wodzie. Tego typu kleje konstrukcyjne pochodzą przede wszystkim z chemii akrylowej, poli(octanu winylu), octanu winylu etylowego (EVA) i polimerów styrenowo-butadienowych. Kleje budowlane bazujące na wodzie są na ogół stosowane w przemyśle opakowaniowym i drukarskim, zwłaszcza w tzw. aplikacjach usuwalnych.
Natomiast kleje budowlane na bazie rozpuszczalników są najczęściej rozwiązaniami, w skład których wchodzą klejowe substancje chemiczne lub polimerowe w rozpuszczalnikach na bazie ropy naftowej. Takie kleje można używać w zastosowaniach stałych i tymczasowych. Niestety większość klejów budowlanych na bazie rozpuszczalników emituje lotne związki organiczne (LZO) podczas, a nawet po aplikacji.
Aktualnie na rynku mamy do czynienia z wysokim poziomem konkurencyjności. Jest to również rynek częściowo skonsolidowany. Głównymi graczami w branży klejów budowlanych są Henkel, SIKA Group, 3M, Bostik oraz H.B. Fuller Company.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...