Data publikacji: 2013-11-07
Klaster Chemiczny Zielona Chemia został koordynatorem projektu, którego celem jest innowacyjne wsparcie przetwórstwa tworzyw sztucznych.
Klaster obejmuje swoim działaniem branżę chemiczną oraz branże pokrewne. Funkcjonuje w województwie zachodniopomorskim i odpowiedzieć ma na zapotrzebowanie przedsiębiorstw na nowe produkty i technologie chemiczne. Aktualnie uczestniczy w czterech projektach składających się na inicjatywę CORNET, która ma na celu promocję współpracy między podmiotami narodowymi i/lub regionalnymi (ministerstwami i agencjami) oraz stworzenie możliwości finansowania ze źródeł publicznych badań wykonywanych na potrzeby konkretnych branż przemysłowych.
W ramach projektu ExtruMIBI przedstawiciele Klastra Chemicznego Zielona Chemia oraz zachodniopomorskiego Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych pracować będą nad rozwiązaniem problemu związanego z bezpieczeństwem żywności. Celem ich starań jest bezpośrednie zastosowanie w przetwórstwie tworzyw sztucznych naturalnych, aktywnych biologicznie substancji pozyskiwanych z roślin w zaawansowanych procesach ekstrakcyjnych. Zastosowanie metod mikroenkapsulacji ma pozwolić na otrzymanie substancji antymikrobiologicznych o zwiększonej odporności podczas formowania opakowań termoplastycznych oraz uzyskanie materiałów o kontrolowanym uwalnianiu aktywnych substancji podczas przechowywania.
Projekt powstaje w konsorcjum, na które , oprócz Klastra, składa się też Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego; belgijskie Centrum Badań i Kontroli Żywieniowej, Środowiskowej, Opakowaniowej; niemiecki Instytut Inżynierii Procesowej i Opakowaniowej oraz niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Technologii Żywności i Opakowań.
Każda z jednostek ma swój komitet użytkowników pochodzących z sektora MSP. Ze strony polskiej są to firmy produkujące opakowania z tworzyw sztucznych lub substancji mogących mieć kontakt z żywnością, a które szukają nowych technologii.
Projekt ExtruMIBI podzielony na siedem zadań. To m.in. ekstrakcja naturalnych składników, opracowanie preparatów antybakteryjnych i koordynacja. Potrwa do października 2015 r. Jego wartość to 700 tys. euro. W budżecie mają udział Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz niemieckie Ministerstwo Ekonomii i Technologii.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...