Data publikacji: 2016-01-18
Szereg działań chce podjąć w tym roku Klaster Chemii Specjalistycznej Chem – Ster z Kędzierzyna – Koźla.
Klaster Chemii Specjalistycznej Chem-Ster istnieje od 2013 r. W skład grupy założycielskiej weszły takie podmioty, jak Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”, jako inicjator projektu oraz Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy przyjmujący rolę Koordynatora Klastra. Podczas inauguracyjnego zgromadzenia członków klastra jego liderem wybrano Grupę Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Obecnie klaster liczy sobie 20 członków. Jest jednym z trzech działających w naszym kraju klastrów chemicznych.
W 2016 r. planuje realizację kilku ważnych dla swojej przyszłości projektów.
- Jeśli chodzi o cele, jakie przed sobą stawiamy w tym roku, to będą to m.in. działania organizowane z Klastrem Park Przemysłowy Metalchem w ramach wspólnej strategii rozwoju prowadzącej do promocji przedsiębiorstw na rynku europejskim i światowym oraz utworzenia silnej sieci współpracy w branży chemicznej i energetycznej wspartej przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Planowana jest także współpraca z Urzędem Marszałkowskim w celu przygotowania przez samorząd Kryteriów Wyboru Regionalnych Klastrów Kluczowych, wskazania możliwości ubiegania się o środki finansowe na rozwój inicjatyw klastrowych przez Regionalne Klastry Kluczowe w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Zależy nam też na wsparciu finansowym projektu „Opolskie - zagłębie branży chemicznej i energetycznej" - opowiada w rozmowie z „Chemia i Biznes” Mariola Szymańska, pełnomocnik koordynatora Klastra Chemii Specjalistycznej Chem-Ster.
Wśród zadań przewidzianych na rozpoczęty rok wymienia także ubieganie się o status Regionalnego Klastra Kluczowego oraz docelowo Krajowego Klastra Kluczowego.
- Powinno nastąpić także inspirowanie i wspieranie działań w zakresie propozycji projektów i potrzeb rozwojowych zgłaszanych przez członków Klastra w takich obszarach, jak praca nad propozycjami zagadnień badawczych do Regionalnych Agend Naukowo-Badawczych. Potrzebna jest też współpraca w zakresie programu sektorowego INNOCHEM (propozycje projektów w ramach wyodrębnionych strategicznych obszarów badawczo-rozwojowych); aktualizacja bazy propozycji projektów rozwojowych podmiotów Klastra oraz przygotowanie szczegółowej koncepcji projektów z uwzględnieniem określonych warunków finansowania – chodzi tu o klastrowe projekty edukacyjne, infrastrukturalne i wspomagające działalność podmiotów Klastra – dodaje Mariola Szymańska.
Chem – Ster liczy ponadto na kooperację z innymi klastrami w ramach Krajowej Sieci Klastrów. Polegałoby to na działaniach umożliwiających powstanie punktu konsultacyjnego Krajowej Sieci Klastrów na Opolszczyźnie oraz rozpoczęciu szerszej współpracy z klastrami powiązanymi branżowo poprzez tworzenie wspólnych centrów kompetencyjnych na rzecz promocji polskich innowacji, wzajemnej wymiany doświadczeń wraz z doradztwem strategicznym.
Dodatkowo też przygotowywany jest udział Klastra Chemii Specjalistycznej Chem-Ster w projekcie klastrowym „Polska 3.0” w celu zagospodarowania, rozwoju rzeki Odry oraz przywrócenia jej żeglowności.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...