Data publikacji: 2015-09-24
KGHM rozpoczyna wielki projekt badania złóż soli potasowych w Zatoce Puckiej. Celem jest pozyskanie surowca, który zostanie wykorzystany m.in. w przemyśle chemicznym.
Niemal 600 mln ton surowca o zawartości od 7 -13,7% tlenku potasu, służącego do produkcji nawozów sztucznych dla rolnictwa, może znajdować się w kilku sąsiadujących ze sobą złożach soli potasowo-magnezowych i soli kamiennej w okolicach Zatoki Puckiej. KGHM przystąpił do szczegółowych badań geofizycznych, które – w razie pomyślnych ustaleń - mogą doprowadzić do powstania kopalni głębinowej wydobywającej sole potasowo-magnezowe. Według dostępnych danych, złoża soli potasowo-magnezowych i soli kamiennej występują na głębokości 740–900 metrów.
Obszar występowania złóż nie jest jeszcze ostatecznie rozpoznany. KGHM otrzymał jednak koncesję na prowadzenie działań poszukiwawczych i planuje wykonać szereg badań geofizycznych w okolicach Pucka, Władysławowa i Krokowej.
- Górnictwo jest jednym z największych na świecie generatorów nowoczesnych technologii i innowacji. Aż dwie trzecie wydatków w tej branży pochodzi od zewnętrznych dostawców, z których wielu to lokalni przedsiębiorcy. Wokół kopalń KGHM tworzy się gospodarczy ekosystem, oparty o trwałe więzi i dialog z samorządami, lokalnym biznesem, instytutami naukowymi oraz uczelniami wyższymi. Dlatego rozwój górnictwa to szansa dla całego regionu Zatoki Puckiej – mówi Mariusz Dąbrowski, szef projektu.
Wydobywany surowiec będzie służył do produkcji nawozów sztucznych. W ten sposób powstać mogą pierwsze nawozy sztuczne produkowane z polskich surowców. Po uzyskaniu większych ilości prób soli potasowo-magnezowych, w ramach realizowanych wierceń, rozpoczną się badania technologiczne nad możliwościami wyprodukowania nowych rodzajów nawozów. Dotyczy to także nawozów długo działających, które rozsiane na polach nie będą przedostawać się do wód powierzchniowych tak szybko i w takiej ilości, jak nawozy produkowane dotychczas.
Zgodnie z przyjętymi założeniami, KGHM planuje eksploatację złóż potasowo-magnezowych wspólnie z Grupą Azoty. Obu spółkom przyniesie to istotną wartość dodaną. Dla KGHM oznaczać to będzie dywersyfikację surowcową działalności górniczej. Spółka, która obecnie prowadzi eksploatację soli kamiennej w kopalni Polkowice-Sieroszowice, chce rozwijać posiadane technologie i wykorzystać swe doświadczenie przy wydobyciu soli potasowo-magnezowych. Z kolei Grupa Azoty uzyska dzięki inwestycji dostęp do stabilnych i konkurencyjnych cenowo dostaw surowca niezbędnego w przemyśle chemicznym i nawozowym.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...