Data publikacji: 2019-01-15
Niemal pewne jest już przyjęcie przez instytucje unijne nowego pakietu legislacyjnego, mającego na celu – przynajmniej w ocenie UE - rozwiązania problemu odpadów morskich u jego źródeł, w odniesieniu do 10 produktów z tworzyw sztucznych najczęściej znajdowanych na plażach oraz do porzuconych narzędzi połowowych.
Celem Komisji Europejskiej jest ograniczenie użycia produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Przygotowywana dyrektywa UE w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będzie najbardziej rygorystycznym na świecie instrumentem prawnym, który dotyczy odpadów morskich. Przewiduje ona różne środki mające zastosowanie do różnych kategorii produktów. W przypadku, gdy istnieją dla nich łatwo dostępne i przystępne cenowo zamienniki, produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych zostaną objęte generalnym zakazem wprowadzania do obrotu. Zakaz będzie miał zastosowanie do plastikowych patyczków kosmetycznych, sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek do napojów, patyczków do balonów, produktów z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych oraz pojemników na żywność i napoje wykonanych z polistyrenu ekspandowanego. W przypadku innych produktów nacisk kładzie się na ograniczenie ich wykorzystania poprzez ograniczenie zużycia krajowego; na wymogi dotyczące projektowania i etykietowania; oraz nałożenie na producentów obowiązków dotyczących gospodarowania odpadami i ich usuwania.
Treść tych przepisów musi jeszcze przyjąć Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej, ale na tym etapie prac wydaje się to oczywiste. Po zatwierdzeniu nowa dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i państwa członkowskie będą musiały dokonać jej transpozycji w ciągu dwóch lat.
Inicjatywa wynika z podjętego w Europejskiej Strategii na Rzecz Tworzyw Sztucznych zobowiązania do rozwiązania problemu nadmiernych ilości szkodliwych odpadów tworzyw sztucznych poprzez działania legislacyjne.
Proponowaną dyrektywę opracowano w oparciu o podobne zasady, na jakich opierała się dyrektywa w sprawie jednorazowych toreb z tworzyw sztucznych z 2015 r. Komisja Europejska przekonuje, że nowe środki prawne przyniosą korzyści dla środowiska, oraz korzyści gospodarcze. Przykładowo zapobiegną emisji 3,4 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla; zapobiegną szkodom w środowisku, których koszt stanowiłby do 2030 r. równowartość 22 mld euro; zaoszczędzą szacowane 6,5 mld euro w wydatkach konsumenckich. Czy tak się stanie, czas pokaże.
Dyrektywa w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych została uzupełniona innymi środkami przeciwdziałającymi zanieczyszczeniu mórz, takimi jak dyrektywa w sprawie portowych urządzeń odbiorczych. Dyrektywa dotyczy odpadów ze statków, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów morskich. Ustanawia ona środki mające na celu zagwarantowanie, że odpady wytwarzane na statkach lub zebrane na morzu będą zawsze przywożone na ląd i poddawane recyklingowi oraz przetwarzane w portach.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...