Data publikacji: 2017-07-11
Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego przygotowała trzy scenariusze popytu dla paliw ciekłych, czyli jednego z podsegmentów szeroko rozumianego przemysłu chemicznego. Analizy wedle modelu bazowego, optymistycznego i pesymistycznego odnoszą się do perspektywy roku 2025 i uwzględniają trendy obserwowane na rynku krajowym i światowym.
W ubiegłym roku popyt na paliwa w Polsce znacznie przekroczył prognozy z 2014 r. Przewidywano wtedy wprawdzie wzrost rynku, ale nowe rozwiązania prawne, wprowadzone w życie w drugiej połowie 2016 r., spowodowały znacznie większy wzrost konsumpcji paliw niż było to planowane. Ograniczenie szarej i czarnej strefy operującej głównie w segmencie oleju napędowego, zwiększenie popytu na benzyny silnikowe i niższe ceny paliw, to główne elementy, dzięki którym udało się na rynku uplasować większe ilości paliw niż w ogóle zakładano.
Teraz nowe prognozy zakładają w scenariuszu bazowym i optymistycznym dalszy wzrost skuteczności walki z nieprawidłowościami na rynku krajowym oraz utrzymanie stabilnych poziomów notowań dla ropy i produktów gotowych na rynkach międzynarodowych. Uwzględniono też stopniowe uruchamianie nowej puli środków europejskich wykorzystywanych w krajowej gospodarce. Przyjęto, iż nastąpi wzrost krajowych inwestycji infrastrukturalnych, utrzymany zostanie program 500+. Scenariusz bazowy zakłada, iż polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie powyżej 3% rocznie. Pozostałe warianty opierają się na wynikach poniżej i powyżej tej granicy.
Przyjęto, że skuteczność walki z szarą strefą w najbliższych latach jeszcze wzrośnie, a na rynkach międzynarodowych utrzyma się korzystna relacja cenowa ropy naftowej i paliw gotowych. Założono też, że zakres zmian kursu złotego do dolara nie przekroczy 10% od poziomu 4,05 zł, obserwowanego w końcówce 2016 r.
W podstawowym wariancie scenariusza przyjęto, iż obecnie obserwowany średni poziom notowań ropy naftowej może utrzymać się w dłuższym okresie, a widełki cenowe obejmą zakres 45 - 60 dol/bbl. Na tak określonym poziomie notowania ropy powinny pozostać przez dwa – trzy lata, po czym możliwy ma być systematyczny wzrost do poziomu ok. 70 dol/bbl w układzie średniorocznym.
W analizach POPiHN przewiduje się również stabilną sytuację na międzynarodowym rynku ropy naftowej (porozumienia ograniczające wydobycie i z drugiej strony wydobycie ze złóż łupkowych) ze stałą, lekką nadprodukcją surowca dla rafinerii, co powinno zagwarantować oczekiwany poziom notowań.
Na rynku krajowym przyjmuje się intensyfikację działań ograniczających szarą i czarną strefę w postaci skuteczniejszych kontroli i egzekwowania nowego prawa. Przy takich założeniach oczekuje się, że na koniec 2017 r. osiągnięty zostanie duży wzrost konsumpcji paliw, a w następnych latach ten trend zostanie utrzymany, choć jego tempo spadnie. Efekt wzrostu powinien zostać osiągnięty dzięki rosnącemu oficjalnemu popytowi na olej napędowy i na benzyny silnikowe.
Generalnie zatem zapotrzebowanie oficjalnego rynku krajowego na paliwa ciekłe w 2025 r. ocenia się obecnie na ok. 33 mln m3 w wariancie bazowym.
Wariant optymistyczny, oprócz głównych założeń jak dla wariantu bazowego, zakłada obniżenie poziomu notowań ropy i paliw gotowych o ok. 20% w stosunku do wartości przedstawionych powyżej, a także zapowiedzianą na 2018 r. redukcję wysokości podatku VAT oraz utrzymanie w okresie dwóch – trzech lat obserwowanego w 2016 r. trendu znacznego powiększenia krajowej floty transportowej. W tym wariancie zapotrzebowanie rynku krajowego na paliwa ciekłe w 2025 r. ocenia się na ponad 35 mln m3.
Wariant pesymistyczny przyjmuje natomiast obniżoną perspektywę rozwoju polskiej gospodarki na poziomie poniżej 2%, znaczną utratę wartości złotego lub destabilizację sytuacji międzynarodowej i istotne wzrosty notowań dla ropy naftowej. Scenariusz ten jest też możliwy w przypadku porażki w walce z szarą strefą.
- Obserwując dzisiejszy rynek paliw ciekłych w Polsce można bez większych obaw zakładać, iż najbliżej mu w kolejnych latach do wersji bazowej scenariusza. Trzeba jednak pamiętać, że światowy sektor naftowy jest niezwykle wrażliwy na wszelkiego rodzaju zawirowania sytuacji geopolitycznej lub gospodarczej, szczególnie wśród największych producentów ropy. Wciąż dużą niewiadomą dla rynku polskiego pozostaje skuteczność w walce z szarą i czarną strefą w najbliższych latach. Pierwsze efekty działania nowej legislacji są zadowalające. Trzeba jednak pamiętać, że ten segment rynku wciąż szuka nowych sposobów ominięcia prawa, dysponując przy tym znacznymi zasobami pieniężnymi. W polskiej gospodarce wciąż jest miejsce na solidny wzrost oficjalnego popytu na paliwa – tłumacza autorzy opracowania POPiHN.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...