Data publikacji: 2016-12-30
Nanotechnologia w Polsce wciąż pozostaje dziedziną, w którą w zakresie badań i rozwoju bardziej zaangażowane są jednostki akademickie, a nie przemysł. I chociaż rośnie liczba podmiotów specjalizujących się w tego rodzaju działalności, to jednak spada wartość ponoszonych na te prace nakładów.
GUS opublikował raport na temat polskiego sektora nanotechnologicznego. Definiuje nanotechnologię, jako rozpoznanie i kontrolę materii i procesów w nanoskali, zwykle poniżej 100 nanometrów w jednym lub wielu wymiarach, w których to wystąpienie zjawisk zależnych od rozmiaru umożliwia nowe zastosowania. Jednocześnie wykorzystanie tych właściwości materiałów w nanoskali ma na celu stworzenie udoskonalonych materiałów, urządzeń i systemów wykorzystujących te nowe właściwości.
Obecnie liczba przedsiębiorstw, które wykazują działalność nanotechnologiczną, czyli stosują nanotechnologię do produkcji dóbr pośrednich i finalnych i/lub prowadzą działalność badawczą i rozwojową w dziedzinie nanotechnologii, wynosi 101. Oznacza to wzrost o 53% w porównaniu z rokiem poprzednim. Jeśli chodzi o obszary zastosowania nanotechnologii, to podział jest następujący: nanomateriały - 78 przedsiębiorstw zaangażowanych w tę działalność (49 rok temu); nanoelektronika - 4 przedsiębiorstwa (jedno rok temu); nanofotonika – 1 przedsiębiorstwo (jedno rok temu); nanobiotechnologia – 3 przedsiębiorstwa (zero rok temu); nanomedycyna - 4 przedsiębiorstwa (pięć rok temu); nanomechanika - 1 przedsiębiorstwo (zero rok temu); filtracja i membrany – 1 przedsiębiorstwo (trzy rok temu); inne – 9 przedsiębiorstw.
Brak jest w Polsce przedsiębiorstw, które wykazywałyby zastosowanie nanotechnologii w takich obszarach, jak nanooptyka, nanomagnetyzm oraz oprogramowanie do modelowania i symulacji.
Na działalność nanotechnologiczną wydatkowano w ostatnim badanym roku 399,3 mln zł, z czego połowa nakładów wewnętrznych pokryta była ze środków własnych. W stosunku do roku poprzedniego nakłady na działalność nanotechnologiczną zmalały jednak o 15,3%.
Z kolei jedynie na działalność badawczo – rozwojową w dziedzinie nanotechnologii przedsiębiorstwa wyłożyły 226,5 mln zł, co stanowiło 56,7% wszystkich środków na ten cel. W poprzednim roku poniesione przez nie nakłady na działalność B+R stanowiły zaledwie jedną czwartą całkowitych nakładów. W zakresie działalności badawczo - rozwojowej dane GUS wskazują ponadto, iż prowadzi ją 170 podmiotów, z czego największy udział stanowią podmioty z sektora przedsiębiorstw – 44,7%. W porównaniu z rokiem wcześniejszym w sektorach rządowym i prywatnych instytucji niekomercyjnych oraz w sektorze szkolnictwa wyższego odnotowano spadek liczby podmiotów zajmujących się działalnością B+R w dziedzinie nanotechnologii.
W prace badawczo - rozwojowe w dziedzinie nanotechnologii zaangażowane są 3064 osoby. Największy udział w personelu B+R stanowią zatrudnieni w sektorach rządowym i prywatnych instytucji niekomercyjnych - 43,7%.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...