Data publikacji: 2017-01-25
Grupa Azoty poinformowała, w jaki sposób radzi sobie z problemem ścieków. W wyniku prowadzonych przez firmę procesów produkcyjnych generowane są bowiem ścieki, które można podzielić na technologiczne, bytowe, a także wody pochłodnicze i wody opadowe.
Każda z czterech największych spółek tworzących Grupę Azoty ma swój własny sposób postępowania ze ściekami.
W Tarnowie podziemną kanalizacją przemysłową oraz rurociągami umieszczonymi na estakadach trafiają one do oczyszczalni. W zależności od ich specyfiki kierowane są w celu oczyszczenia do Centralnej Oczyszczalni Ścieków (COŚ) i Biologicznej Oczyszczalni Ścieków (BOŚ). Do Centralnej Oczyszczalni Ścieków kierowane są ścieki przemysłowe wraz ze ściekami socjalnymi, gdzie są oczyszczane przy użyciu procesów mechaniczno - chemicznych. Z kolei do Biologicznej Oczyszczalni Ścieków kierowane są ścieki przemysłowe zawierające substancje biologicznie rozkładalne. Ten rodzaj ścieków jest dodatkowo przesyłany do oczyszczenia w oczyszczalni ścieków Tarnowskich Wodociągów. Z kolei wody opadowe i pochłodnicze z terenu tarnowskich zakładów odprowadzane są oddzielnym kolektorem poprzez zbiornik retencyjny i przelew „Sutro” do wód powierzchniowych rzeki Dunajec.
Tarnowska część firmy jest też przygotowana na wypadek ewentualnej awarii. W celu zapobiegania przedostaniu się zanieczyszczeń dysponuje bowiem możliwością całkowitego zamknięcia przez zasuwę odpływu z kolektora wód opadowych i przepompowanie całej objętości ścieków do Centralnej Oczyszczalni. W spółce istnieje również możliwość przekazania całej objętości generowanych ścieków do Zakładu Oczyszczalni Ścieków Tarnowskich Wodociągów. Parametry ścieków monitorowane są na bieżąco w poszczególnych punktach sieci kanalizacyjnej za pomocą automatycznych analizatorów. Na bieżąco z określoną częstotliwością prowadzone są też analizy laboratoryjne zanieczyszczeń w ściekach.
W Kędzierzynie – Koźlu działa z kolei układ oczyszczania ścieków, na który składają się lokalne podczyszczalnie, Centralna Mechaniczna Oczyszczalnia Ścieków, Centralna Mechaniczno - Biologiczna Oczyszczalnia Ścieków oraz Oczyszczalnia „Piskorzowiec”. Oczyszczone ścieki odprowadzane są do rzeki Odry. Celem ograniczenia zużycia poboru wód w spółce funkcjonuje układ zawrotu wód z kanalizacji deszczowej do produkcji wody przemysłowej. Wody te, na ogół wspólnie z częścią ścieków oczyszczonych, kierowane są do stacji uzdatniania wody przemysłowej. Atutem w zakresie gospodarki ściekami jest wieloetapowy i systematycznie modernizowany układ oczyszczania i odprowadzania ścieków, dzięki któremu Grupa Azoty ZAK jest samowystarczalna w zakresie oczyszczania ścieków. Prowadzi również stały monitoring odprowadzanych ścieków, zarówno w zakresie ich ilości, jak i jakości.
W Grupie Azoty Puławy ścieki w zależności od swego rodzaju oczyszczane są w Centralnej Oczyszczalni Ścieków Przemysłowych (oczyszczanie mechaniczno - chemiczne), Biologicznej Oczyszczalni Ścieków Przemysłowych (oczyszczanie biologiczne), Fekalnej Oczyszczalni Ścieków Sanitarnych (oczyszczanie biologiczne) oraz lokalnych podczyszczalniach. Wszystkie strumienie ścieków generowanych przez spółkę z Puław trafiają następnie do ostatniego elementu systemu oczyszczania ścieków, tj. stawu III stopnia oczyszczania biologicznego. Oczyszczone ścieki odprowadzane są do odbiornika, czyli rzeki Wisły.
W Policach natomiast działa zakładowa oczyszczalnia ścieków. Obok ścieków przemysłowych oczyszcza się tam również ścieki bytowe, odcieki ze składowisk odpadów oraz ścieki komunalne z miasta i gminy Police (poddawane wstępnemu oczyszczeniu w miejskiej podczyszczalni i kierowane do oczyszczalni zakładowej). Stosowana w polickiej spółce technologia oczyszczania ścieków jest wymieniana w branżowym dokumencie BAT jako jedna z najlepszych dostępnych technik. Polega ona na ich neutralizacji mlekiem wapiennym, napowietrzaniu, koagulacji, sedymentacji, odwirowaniu i doczyszczeniu w warunkach naturalnych oddzielonego ścieku w zbiornikach retencyjno – uśredniających.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...