Data publikacji: 2018-02-20
Puławski Instytut Nowych Syntez Chemicznych, poprzez coraz bliższą współpracę z Grupą Azoty, ma zamiar stawać się jeszcze ważniejszą jednostką, jeśli chodzi o rozwój krajowego przemysłu chemicznego.
- Współpraca Instytutu Nowych Syntez Chemicznych z Grupą Azoty to modelowy przykład wykorzystania możliwości polskiej nauki we wdrażaniu innowacyjnych technologii w przemyśle. Jestem przekonany, że nowoczesne rozwiązania zarówno w obszarze tzw. wielkiej syntezy chemicznej, jak i biotechnologii oferowane przez nasz ośrodek badawczy przyczynią się do poszerzenia oferty produktowej Grupy Azoty oraz pozytywnie wpłyną na rozwój polskiej chemii – mówi prof. Janusz Igras, dyrektor Instytutu Nowych Syntez Chemicznych.
Instytut jest jedyną krajową placówką naukowo-badawczą, która profesjonalnie zajmuje się nawozami mineralnymi, choć ten obszar działalności obecnie stanowi zaledwie około 30% jego aktywności. Od wielu lat jest INS jedynym w naszej części Europy ośrodkiem zajmującym się profesjonalnie katalizatorami. Tworzy nowe formuły, funkcje, technologie produkcji, instalacje pilotażowe.
Dzięki współpracy z Puławskim Parkiem Naukowo-Technologicznym jego nową specjalnością jest także ekstrakcja wybranych aktywnych biologicznie związków z materiału roślinnego. Poprzez separację z użyciem nadkrytycznego CO2 otrzymywane są substancje dla przemysłu spożywczego, farmaceutycznego i kosmetycznego. W tej dziedzinie w Europie Środkowo - Wschodniej INS nie ma aktualnie żadnej konkurencji.
Innym nowym obszarem działalności Instytutu są również tzw. nawozy inteligentne. To, co je charakteryzuje, to fakt, iż specyfika rolnictwa wymaga dostosowania upraw do panujących warunków glebowych. Nawozy inteligentne dostosowują się zatem nie tylko do rodzajów gleb, ale także do fazy wzrostu uprawianych roślin, uwalniając substancje pokarmowe w sposób kontrolowany, przez co zminimalizowane zostaje szkodliwe oddziaływanie na środowisko.
Do opracowywania nowych form nawozowych służy Instytutowi nowe Centrum Badawcze Nawozów wraz z zakładem zajmującym się tworzywami biodegradowalnymi, z przeznaczeniem i nakierowaniem na substancje biodegradowalne współpracujące w funkcjonowaniu inteligentnych nawozów. Ta nowa specjalizacja dopiero się tworzy, ale ma przynieść INS nowy impuls do rozwoju.
Warto zauważyć, że głównym źródłem przychodów Instytutu są badania stosowane i prace wdrożeniowe. W ostatnich latach inwestycje w rozbudowę innowacyjnego zaplecza badawczego i produkcyjnego przekroczyły kwotę 120 mln zł.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...