Data publikacji: 2019-03-27 / Autor: Henrik Møller, Mintel
Tekstylia zmieniające kolor, tkaniny z funkcją wyświetlacza i monitorowaniem mikroruchów ciała – to tylko kilka nowych możliwości opracowanych dla branży tekstylnej i włókienniczej.
Produkty z wbudowaną funkcją eliminowania zapachów, pozwalające na zmniejszenie częstotliwości prania odzieży, wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów i otwierają nowe możliwości w segmencie odświeżaczy do tkanin i odplamiaczy błyskawicznych.
Kolejna odsłona tkanin zmieniających kolor
Na Uniwersytecie Środkowej Florydy opracowano zmieniającą kolor odzież wykonaną z włókien o grubości kilku ludzkich włosów. Każde włókno składa się z miedzianego drucika w powłoce z poliestru, nylonu lub innego materiału. Z tekstyliów o zmiennych kolorach można na przykład produkować aktywowane światłem słonecznym koszulki o wzorach od bieli aż po barwy tęczy. Inną możliwością są tkaniny modyfikujące kolor w reakcji na zmiany oświetlenia w otoczeniu lub ciepłoty ciała.
ChroMorphous to nazwa nowych włókien z funkcją zmiany koloru sterowanych smartfonem. Użytkownik modyfikuje wygląd odzieży, wysyłając polecenia ze smartfonu do baterii zintegrowanej z tkaniną. Drut miedziany jest zasilany prądem elektrycznym z baterii, podgrzewając barwnik i wywołując zmianę barwy. Dzięki temu można uzyskiwać pasy, kratę albo inne wzory dobierane losowo lub dopasowane do nastroju użytkownika.
Peleryna−niewidka, trening i rehabilitacja
Dzięki cienkim warstwom nanorurek węglowych znanych pod nazwą „buckypaper” udało się stworzyć pierwszą na świecie pelerynę–niewidkę. W skrajnych temperaturach zbudowane z nanorurek arkusze powodują ugięcie światła na krawędzi przedmiotów, dając efekt „niewidzialności”. Inżynierowie znaleźli praktyczne zastosowanie dla buckypaper przy produkcji supercienkich czujników ruchu, które można wbudowywać w różne produkty – od stabilizatorów barku aż po podeszwy butów. Podłączenie fragmentu buckypaper do obwodu elektrycznego i pomiar zmian rezystancji na powierzchni dostarcza informacji o stopniu rozciągnięcia tego innowacyjnego materiału.
Czujniki wykonane z buckypaper przyniosłyby korzyści w zastosowaniach, w których niezbędna jest pełna kontrola nad mikroruchami. Dotyczy to na przykład pacjentów poddawanych fizjoterapii, u których skuteczność rehabilitacji zależy od wykonywania ruchów dokładnie w sposób zalecany przez fizjoterapeutę.
Tkaniny z funkcją wyświetlacza
Naukowcy południowokoreańscy rozszerzają tradycyjny zakres funkcji odzieży (ochrona ciała, utrzymywanie temperatury organizmu, element mody) o zaawansowaną technologię informacyjną obejmującą transmisję informacji, komunikację i rzeczywistość rozszerzoną. Nowa tkanina ma wielowarstwową strukturę z folii organicznej lub karbonowej i zawiera organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED). Diody OLED świecą się, gdy źródło zasilania przenosi ładunek elektryczny z jednej warstwy materiału organicznego na kolejną. Poszczególne diody emitują światło w jednym kolorze, ale można również tworzyć tkaninowe „ekrany”, wyświetlając treści dzięki dużej liczbie pikseli ze zmieniających kolor diod OLED. Wśród zastosowań tkanin z jednokolorowymi diodami OLED wymienić można na przykład odzież poprawiającą widoczność pieszych i rowerzystów w nocy.
Wydłużenie okresu użytkowania tkanin dzięki ograniczeniu częstotliwości prania
Firma Microban, światowy lider w dziedzinie eliminowania zapachów i zapobiegania ich powstawaniu, opracowała technologię usuwania zapachów Scentry Revive, która pozwala znacząco ograniczyć częstotliwość prania. Jest to ekonomiczna technologia, prosta do zintegrowania z aktualnie stosowanymi procesami farbowania tekstyliów i procesami wykończeniowymi. Spełnia zapotrzebowanie konsumentów na sprawdzone i trwałe rozwiązanie do eliminowania zapachów pomiędzy kolejnymi praniami. Technologia Scentry Revive chroni odzież przed nieprzyjemnymi zapachami. Dzięki temu można zakładać ubrania nawet pięć razy, a efekt świeżości utrzymuje się nawet do 50 prań.
CAŁY ARTYKUŁ DOSTĘPNY JEST W NR 1/2019 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...