Data publikacji: 2016-06-29
Spółka InnovaLab opracowała technologię chemicznego znakowania materiałów. Rozwiązanie ma na celu ochronę produktów z tworzyw sztucznych przed fałszerstwem.
Innowacja spółki z Krakowa to chemiczne znakowanie materiałów wykonanych na bazie tworzyw sztucznych. Jej istotę stanowią specyficzne znaczniki do zabezpieczenia materiałów o określonej jakości oraz techniki weryfikacji wraz z odpowiednim systemem detekcji. Znaczniki są wprowadzone w bardzo niewielkim stężeniu do materiału, dzięki czemu nie zmieniają jego charakterystyki fizyko-chemicznej. Mogą jednak zostać zidentyfikowane wyłącznie przy użyciu specjalistycznych narzędzi, dostarczając pożądanych informacji o produkcie lub procesie.
Na czym dokładnie polega proces znakowania?
Kompleksowe systemy, w skład których wchodzą znaczniki do zabezpieczenia materiałów o określonej jakości i metody ich weryfikacji uzupełniane są przez mobilne, miniaturowe urządzenie do ich detekcji. Rozproszony znacznik w całej objętości materiału na poziomie molekularnym staje się pewnego rodzaju kodem DNA producenta. Nie zmienia wyglądu zewnętrznego oraz charakterystyki fizyko-chemicznej znakowanego materiału. Nie jest również widoczny gołym okiem. Znakowanie chemiczne może być zastosowane na etapie produkcji lub przetwarzania materiału (etap mieszania, tłoczenia, wtryskiwania, uszlachetniania). Unikalna struktura znaczników powoduje, że próba ich podrobienia jest praktycznie niemożliwa.
Technologia pozwala zatem na zweryfikowanie oryginalności użytego materiału i jego zawartości. Wprowadzony do materiału, wyselekcjonowany luminofor służy jako znacznik firmowy producenta materiałów o określonych gwarantowanych parametrach („DNA” materiału) w celu odróżnienia wyrobów oryginalnych od ewentualnych podróbek.
Ponadto technologia InnovaLab dostarcza informacji o prawidłowym przygotowaniu komponentów mieszaniny oraz jakości wytworzonego produktu. Możliwe jest zweryfikowanie składu kompozycji dwu- lub wielokomponentowych. Można się dowiedzieć, czy materiał/produkt powstały ze zmieszania dwóch składników wyjściowych nie zawiera zbyt dużej ilości tańszego wypełniacza lub czy mieszanina została sporządzona w odpowiednim stosunku, czego nie widać gołym okiem, a odbija się to na właściwościach fizyko-chemicznych wyrobu lub materiału.
Zastosowanie znaczników do roli czujników molekularnych pozwala na monitorowanie procesów szeroko pojętej polimeryzacji pod kątem kinetyki utwardzania, np. czasu po którym tworzywo nabiera wymaganej wytrzymałości mechanicznej oraz wpływu parametrów utwardzania, np. temperatury lub proporcji reagentów, na stopień usieciowania kompozycji polimerowej, a tym samym na właściwości użytkowe produktu końcowego.
Znaczniki mogą zostać wykorzystane do kontroli składu i stopnia spolimeryzowania kompozycji polimerowych oraz mogą służyć do pomiaru zmian zachodzących w usieciowanych wyrobach, np. w posadzkach żywicznych, klejach, kitach, laminatach, szpachlówkach, lakierach i w rzeczywistych warunkach użytkowania tych wyrobów, np. procesów dalszej polimeryzacji w warunkach eksploatacji lub innych procesów starzeniowych.
Odpowiednio dobrane znaczniki oraz metoda ich detekcji umożliwiają nieinwazyjny pomiar grubości nakładanych powłok typu kleje, lakiery, farby, tworzywa sztuczne. Technologia znajduje zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie mało możliwe jest zastosowanie tradycyjnych grubościomierzy lub kiedy pomiar grubości powłoki jest żmudny, czasochłonny albo wymaga drogich urządzeń. Znaczniki opracowane przez InnovaLab umożliwiają pomiar grubości transparentnych lub półprzezroczystych powłok naniesionych na dowolne podłoże (nie jest wymagana obecność podłoża metalicznego).
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...