Data publikacji: 2014-07-28
Na 2015 r. przewidziane jest zakończenie projektu PREP-P3, którego celem jest dalsza koncentracja w Europie proszków do prania w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Projekt (ang.Product Resource Efficiency Projects for household laundry powder) funkcjonuje w obszarze chemii gospodarczej i stanowi kontynuację wcześniejszych programów branży w postaci Kodeksu dobrej praktyki w zakresie ochrony środowiska (lata 1997-2002), projektu LSP-1 (2006-2008) i projektu LSP-2 (2009-2012). Swoim oddziaływaniem obejmuje proszki do prania do użytku domowego (HDLS). W naszym kraju nad jego przebiegiem czuwa Polskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości, które do udziału w nim i prac w specjalnej grupie roboczej zaprosiło firmy produkujące proszki do prania.
Strony zaangażowane w projekt zakładają, że po całkowitym wdrożeniu PREP-P3, zmniejszenie potencjalnego wpływu na środowisko w porównaniu z 2011 r. wyniesie w ciągu roku 116 tys. ton surowców; 8,3 tys. ton materiałów opakowaniowych oraz 5,9 tys. wyjazdów ciężarówek. Nastąpić ma również bardziej efektywne wykorzystywanie powierzchni półek w punktach magazynowania proszków, czyli lepsze zagospodarowanie i zwiększenie asortymentu na posiadanej powierzchni lub też zmniejszenie powierzchni dla niezmienionej ilości asortymentu.
Szczegóły wdrażanego planu zakładają skondensowanie (skoncentrowanie) proszków do prania tak, by osiągnąć zalecane dozowanie na poziomie mniejszym lub równym niż 75 g na jedno pranie oraz mniejszym lub równym 115 ml na pranie dla ustandaryzowanego załadunku pralki, przy jednoczesnym zapewnieniu co najmniej takiej samej wydajności.
Strony biorące udział w realizacji programu dążą także do bardziej optymalnego wykorzystywania materiałów opakowaniowych, tak by nie sprzedawać dużego opakowania zawierającego niewielkie ilości właściwego produktu. Firmy uczestniczące w projekcie zobowiązały się bowiem zapewnić wysoki poziom wypełnienia, pozostając przynajmniej na obecnym jego poziomie. W szczególności przy wykorzystywaniu opakowań sztywnych, efektywnym poziomem wypełniania w dalszym ciągu powinien być poziom nie mniejszy niż 70% maksymalnej pojemności.
Jeszcze jednym wymogiem ma być informowanie konsumentów o właściwym sposobie wykorzystania produktów skoncentrowanych poprzez dołączanie etykiet informacyjnych wykorzystujących nie oznakowane marką produktu materiały A.I.S.E. (Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Mydeł, Detergentów i Środków Czystości).
Dwa poprzednie projekty A.I.S.E, czyli LSP - 1 oraz LSP - 2 zakończyły się sukcesem.
W projekcie LSP-1 każda uczestnicząca w nim firma zobowiązała się zmniejszyć dozę na pranie o 33% wagowo i 25% objętościowo, przy zachowaniu przynajmniej takiej samej wydajności prania. Początkowo myślano, iż inicjatywa pozwoli zaoszczędzić ok. 300 tys. ton detergentów w ciągu trzech lat oraz zmniejszyć wykorzystanie materiałów opakowaniowych o ok. 15 tys. ton. Efekty przerosły oczekiwania, a oszczędności środowiskowe uzyskane przez ponad trzy lata przedstawiały się następująco: zaoszczędzono 387 tys. ton środków chemicznych oraz 21,3 tys. ton materiałów opakowaniowych.
Dodatkowo, oszczędności w zakresie zużycia produktów wyniosły ok. 54 tys. ton w 2006 r., gdy projekt startował (co odpowiada zużyciu proszków do prania w Czechach w tym roku); ok. 156 tys. ton w 2007 r. (co odpowiada zużyciu w Czechach oraz trzech państwach nadbałtyckich, Bułgarii i na Węgrzech w tym roku); ok. 177 tys. ton w 2008 r. (co odpowiada konsumpcji w Czechach, trzech państwach nadbałtyckich, Bułgarii, Węgrzech, Chorwacji w tym roku).
Drugi dobrowolny projekt A.I.S.E. dotyczący zrównoważonego prania został uruchomiony po pomyślnym wdrożeniu LSP1. Określono w nim poziom kompaktyzacji w wysokości nie większej niż 85 g na pranie i 135 ml na pranie. W efekcie funkcjonowania programu LSP-2 możliwe stało się zaoszczędzenie 200 tys. ton proszku rocznie; 5 tys. ton opakowań oraz 10 tys. wyjazdów ciężarówek.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...