Data publikacji: 2015-03-04
- 2014 był udanym rokiem dla naszej firmy. Działając na trudnym rynku, charakteryzującym się wysokim poziomem konkurencji, Henkel zrealizował założone cele finansowe i poczynił duże postępy w realizacji strategii do 2016 r. – powiedział Kasper Rorsted, prezes zarządu Henkel
- Do dobrego wyniku firmy przyczyniły się wszystkie trzy sektory działalności, które osiągnęły rentowny wzrost w ujęciu organicznym. Największy udział we wzroście przychodów firmy miały ponownie rynki wschodzące, gdzie zanotowano wysokie tempo wzrostu sprzedaży w ujęciu organicznym, na poziomie blisko 8%. Niewielki wzrost sprzedaży w ujęciu organicznym odnotowano również na rynkach rozwiniętych - dodał.
Odnosząc się do roku obrotowego 2015, Kasper Rorsted stwierdził: Otoczenie gospodarcze jest nadal trudne i charakteryzuje się dużą zmiennością. Ze względu na trwający konflikt rosyjsko-ukraiński przewidujemy stagnację na rynkach Europy Wschodniej w 2015 r. oraz dalsze pogłębienie trudnej sytuacji gospodarczej i walutowej Rosji. W związku z tym będziemy nadal dostosowywać wewnętrzne procesy i struktury w celu zwiększenia elastyczności i efektywności naszych działań. Będziemy się koncentrować na realizacji strategii, której celem jest osiągnięcie założonych ambitnych celów finansowych w perspektywie 2016 r.
- W całym roku obrotowym 2015 oczekujemy wzrostu sprzedaży w ujęciu organicznym w granicach 3-5%. Przewidujemy również, że skorygowana marża EBIT wzrośnie do poziomu ok. 16%, natomiast skorygowany zysk na akcję uprzywilejowaną zwiększy się o ok. 10% – dodał Kasper Rorsted, podsumowując założenia finansowe na 2015 r.
Przychody ze sprzedaży w roku obrotowym 2014 wyniosły 16,428 mld euro, co stanowi niewielki wzrost wobec roku poprzedniego. Po skorygowaniu o niekorzystny wpływ wahań kursów wymiany (4,0%), wzrost przychodów ze sprzedaży wyniósł 4,4%. W ujęciu organicznym, tj. bez uwzględnienia wpływu różnic kursowych oraz efektów transakcji przejęć i zbycia aktywów, wzrost przychodów ze sprzedaży wyniósł 3,4%.
Wszystkie sektory działalności odnotowały wysokie tempo wzrostu sprzedaży w ujęciu organicznym i zwiększyły swoje udziały rynkowe. W dziale Laundry & Home Care (środki piorące i czystości) odnotowano wzrost sprzedaży w ujęciu organicznym na poziomie 4,6%. Dział Beauty Care (kosmetyki) odnotował wzrost sprzedaży w ujęciu organicznym na poziomie 2,0%, natomiast sprzedaż działu Adhesive Technologies (kleje budowlane i konsumenckie oraz kleje i technologie dla przemysłu) wzrosła w ujęciu organicznym o 3,7%.
Skorygowany zysk operacyjny (EBIT) z wyłączeniem zysków i kosztów o charakterze jednorazowym oraz kosztów restrukturyzacji wzrósł z 2,516 mld euro do 2,588 mld euro, czyli o 2,9%. Wszystkie trzy sektory działalności Henkla miał swój udział w tym sukcesie. Wykazany zysk operacyjny (EBIT) wyniósł 2,244 mld euro w porównaniu z 2,285 mld euro w 2013 r.
Skorygowana rentowność sprzedaży (marży EBIT) wzrosła o 0,4 pkt. proc., z 15,4% do 15,8%. Wykazana rentowność sprzedaży była równa 13,7%, wobec rentowności na poziomie 14,0% odnotowanej rok wcześniej.
Wynik na działalności finansowej wzrósł o 64 mln euro, osiągając poziom -49 mln euro, do czego przyczynił się przede wszystkim wzrost wyniku odsetkowego netto, który częściowo był efektem wykupu obligacji uprzywilejowanych w czerwcu 2013 r. i marcu 2014 r., a także wygaśnięcia kontraktów terminowych na stopę procentową w marcu 2014 r. Stopa opodatkowania wyniosła 24,3%, wobec poziomu sprzed roku wynoszącego 25,2%.
Skorygowany zysk netto, po odliczeniu części przypadającej na udziały akcjonariuszy niesprawujących kontroli, wzrósł o 7,5% względem poprzedniego roku, z 1,764 mld euro do 1,896 mld euro. Zysk netto za rok wzrósł o 2,3%, z 1,625 mld euro do 1,662 mld euro. Po wyłączeniu kwoty 34 mln euro przypadającej na udziały akcjonariuszy niesprawujących kontroli, zysk netto wyniósł 1,628 mld euro (wobec 1,589 mld euro w poprzednim roku).
Zysk skorygowany na akcję uprzywilejowaną (EPS) zwiększył się względem poprzedniego roku o 7,6%, z kwoty 4,07 euro do 4,38 euro. Wykazany EPS wzrósł z 3,67 euro do poziomu 3,76 euro.
Pozycja finansowa netto na koniec roku wyniosła -153 mln euro (2013 r.: 959 mln euro), na co wpływ miały szczególnie płatności dotyczące przejęć i dywidendy. Nakłady inwestycyjne wzrosły o ok. 19%, z 436 mln euro w 2013 r. do 517 mln euro. Na rynkach wschodzących odnotowano wzrost nakładów inwestycyjnych o 30% w stosunku do poprzedniego roku, dzięki czemu podział nakładów pomiędzy rynkami rozwiniętymi a wschodzącymi był w 2014 r. zrównoważony.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...