Data publikacji: 2012-08-01
- Pomimo trudnej sytuacji na rynku, w drugim kwartale roku zdołaliśmy utrzymać dobre wyniki. Wypracowaliśmy rentowny wzrost we wszystkich sektorach biznesu, notując istotną poprawę marży EBIT – powiedział Kasper Rorsted, prezes Henkla. – Dobre wyniki drugiego kwartału wynikają z konsekwentnej realizacji naszych celów strategicznych. Ten sukces to ważny krok w kierunku osiągnięcia założonych celów na 2012 r. – dodał.
Odnosząc się do całego roku obrotowego 2012, Rorsted powiedział: – Przewidujemy, że na rynkach, na których prowadzimy działalność, nadal dominować będzie duża zmienność i niepewność. Szczególnym wyzwaniem będą skutki kryzysu zadłużeniowego i finansowego, który dotknął szereg państw. Stąd - w odpowiedzi na zmieniające się okoliczności - będziemy kontynuować procesy analizy, dostosowywania i usprawniania procesów i struktur działania naszej firmy.
– Patrząc na bardzo dobre wyniki osiągnięte w pierwszej połowie roku, jesteśmy pewni realizacji celów przyjętych na cały 2012 r. Oczekujemy, że wzrost przychodów ze sprzedaży w ujęciu organicznym ukształtuje się w przedziale 3–5%, a skorygowana marża EBIT wzrośnie do 14%. Naszą wcześniejszą prognozę wzrostu zysku na akcję uprzywilejowaną (EPS) skorygowaliśmy z min. 10% do ok. 15% – dodał Rorsted.
W drugim kwartale 2012 r. Henkel odnotował przychody ze sprzedaży na poziomie 4,206 mld euro, co stanowi wzrost o 6,4% wobec analogicznego okresu poprzedniego roku. W ujęciu organicznym, tj. bez uwzględnienia wpływu różnic kursowych oraz efektów transakcji przejęć i zbycia aktywów, wzrost ten był również znaczny w porównaniu z ubiegłym rokiem i wyniósł 4,0%.
Do osiągnięcia tak pozytywnych rezultatów przyczyniły się wszystkie trzy sektory biznesu. Dział Środków Piorących i Czystości odnotował znaczny wzrost w ujęciu organicznym na poziomie 5,1%. Wzrost organiczny przychodów ze sprzedaży zrealizowanej przez Dział Kosmetyków Pielęgnacyjnych i Zapachowych osiągnął zadowalający poziom 2,8%, podobnie jak w wypadku Działu Adhesive Technologies, obejmującego m.in. chemię budowlaną oraz kleje i technologie dla przemysłu, który wygenerował wzrost przychodów ze sprzedaży w ujęciu organicznym na poziomie 3,6%.
Skorygowany zysk operacyjny (po uwzględnieniu kosztów i zysków o charakterze jednorazowym oraz kosztów restrukturyzacji) wzrósł z 514 mln euro do 609 mln euro (o 18,6%), przy czym na wzrost ten wpływ miały wyniki osiągnięte w ramach wszystkich trzech sektorów działalności. Wykazany zysk operacyjny (EBIT) wzrósł o 8,5%, z 537 mln euro do 583 mln euro. Skorygowana rentowność sprzedaży (marża EBIT) wzrosła o 1,5 pkt procentowego, z 13,0% do 14,5%. Wykazany poziom rentowności sprzedaży wyniósł 13,9%, wobec 13,6% w tym samym okresie poprzedniego roku. Wynik na działalności finansowej wzrósł w porównaniu z analogicznym kwartałem poprzedniego roku o 6 mln euro i ukształtował się na poziomie -35 mln euro. Efektywna stopa opodatkowania wyniosła 24,8%, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z 2011 r. (24,4%).
Zysk netto w ujęciu kwartalnym wzrósł o 9,9%, z 375 mln euro do 412 mln euro. Po wyłączeniu udziałów niekontrolujących w kwocie 11 mln euro, zysk netto w ujęciu kwartalnym wyniósł 401 mln euro (wobec 366 mln euro w drugim kwartale 2011 r.).
Henkel nadal przewiduje, że wzrost przychodów ze sprzedaży w ujęciu organicznym w całym roku obrotowym wyniesie 3-5%. Oczekuje się, że tendencja wzrostowa w sektorach dóbr konsumenckich utrzyma się, przy czym spodziewany jest tutaj niski - jednocyfrowy wzrost sprzedaży w ujęciu organicznym. Dla działu Adhesive Technologies oczekiwany jest średni, jednocyfrowy wzrost sprzedaży w ujęciu organicznym. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami firma przewiduje również, że skorygowana rentowność sprzedaży (EBIT) wyniesie 14% (w porównaniu z 13,0% w 2011 r.). Henkel szacuje, że skorygowany zysk na akcję uprzywilejowaną będzie wyższy o ok. 15% w stosunku do ubiegłorocznego poziomu 3,14 euro, przy czym jest to poprawa wcześniejszej prognozy, zakładającej wzrost rzędu 10%. Powyższe prognozy sporządzono przy założeniu wzrostu cen sprzedaży produktów oraz kontynuacji procesu dostosowania struktur firmy do dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych. Działania te w połączeniu ze ścisłą dyscypliną kosztową mają umożliwić firmie Henkel co najmniej zniwelowanie niekorzystnego wpływu wzrostu cen surowców na osiągany zysk.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...