Data publikacji: 2014-05-19
Komisja Europejska poinformowała, że dane za 2013 r. w odniesieniu do handlu emisjami wskazują na niższy ich poziom. Jednakże w dalszym ciągu utrzymuje się nadwyżka uprawnień.
Z informacji odnotowanych w rejestrze unijnym wynika, że emisje gazów cieplarnianych z instalacji uczestniczących w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) według szacunków obniżyły się w ubiegłym roku o co najmniej 3%.
- Dobra wiadomość jest taka, że emisje malały szybciej niż w latach poprzednich i to nawet wówczas, gdy europejskie gospodarki zaczęły podnosić się z recesji. Jednak nadwyżka uprawnień do emisji nadal rośnie, co może zaburzać funkcjonowanie rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Komisja podjęła już działania, aby temu zaradzić i przyjęła środek mający na celu opóźnienie sprzedaży części uprawnień. Ale ponieważ jest to środek tymczasowy, to KE zaproponowała, aby utworzyć rezerwę zapewniającą stabilność rynku. Parlament Europejski i Rada powinny podjąć dalsze kroki i szybko osiągnąć postęp w swoich dyskusjach – mówi Connie Hedegaard, unijna komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu.
System EU ETS obejmuje ponad 12 tys. elektrowni i zakładów produkcyjnych w 28 państwach członkowskich UE, a także w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. Obejmuje ponadto emisje przewoźników lotniczych obsługujących loty między portami lotniczymi w Europie. W ubiegłym roku rozpoczął się trzeci okres rozliczeniowy ETS, który potrwa do 2020 r.
W 2013 r. zweryfikowane emisje gazów cieplarnianych z instalacji stacjonarnych wyniosły 1 895 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Ponieważ w trzecim okresie rozliczeniowym rozszerzono zakres EU ETS, z powodów metodologicznych trudno jest ustalić z całkowitą pewnością zmianę poziomu emisji w porównaniu z 2012 r. Szacuje się jednak, że emisje z instalacji w sektorach objętych drugim i trzecim okresem rozliczeniowym w 2013 r. były o co najmniej 3% niższe od poziomu z 2012 r., w oparciu o identyczne zasady oceny. Emisje dodatkowo objęte systemem EU ETS ze względu na rozszerzenie jego zakresu wyniosły według szacunków 79 - 100 mln ton.
Skumulowana nadwyżka uprawnień do emisji ponownie wzrosła – z niecałych 2 mld pod koniec 2012 r. do ponad 2,1 mld w 2013 r. W ubiegłym roku w ilości tej uwzględniono wymianę międzynarodowych jednostek emisji na uprawnienia, sprzedaż uprawnień etapu trzeciego w celu pozyskania środków na program NER300 na rzecz wspierania innowacyjnych technologii niskoemisyjnych, a także uprawnienia przyznane na 2013 r. i aukcje uprawnień do emisji w ramach etapu trzeciego w 2013 r. Oczekuje się, że w 2014 r. nadwyżka zacznie się kurczyć, ponieważ w pierwszym kwartale tego roku rozpoczęto realizację opóźnienia sprzedaży uprawnień.
Po raz kolejny odnotowano wysoki poziom spełniania przez przedsiębiorstwa wymogów systemu EU ETS. Mniej niż 1% instalacji, które zgłosiły emisje za 2013 r. nie umorzyło uprawnień obejmujących ich całkowite emisje przed upływem terminu 30 kwietnia 2014 r. Większość z nich to małe instalacje, emitujące razem mniej niż 1% emisji objętych systemem EU ETS. Według danych z rejestru za 2013 r., który był pierwszym rokiem sprawozdawczym trzeciego okresu rozliczeniowego, ok. 3% instalacji stacjonarnych zobowiązanych do spełnienia wymogów w tymże roku nie zgłosiło swoich emisji do 30 kwietnia 2014 r.
Wymiana międzynarodowych jednostek emisji.
Od 2013 r. jednostki emisji uzyskane z inwestycji w projekty w państwach trzecich na rzecz ograniczenia emisji nie mogą być już bezpośrednio umarzane w ramach spełniania wymogów ETS, lecz muszą być wymieniane na uprawnienia.
Do 30 kwietnia 2014 r. na uprawnienia wymieniono 132,8 mln jednostek, z czego połowę stanowiły jednostki poświadczonej redukcji emisji (CER)1, a drugą połowę – jednostki redukcji emisji (ERU). Jednostki te pochodziły z niewielkiej liczby państw, np. 80% CER pochodziło z Chin, a prawie 5% z Indii. Jednocześnie 70% ERU pochodziło z Ukrainy, a 25% z Rosji.
Warto pamiętać, że w ramach systemu EU ETS podmioty odpowiedzialne za instalacje są zobowiązane do przekazywania co roku danych dotyczących zweryfikowanych emisji do rejestrów państw członkowskich. Trzeci okres rozliczeniowy w ramach systemu EU ETS rozpoczął się 1 stycznia 2013 r. i zakończy się 31 grudnia 2020 r. Prawodawstwo reformujące system EU ETS i ustanawiające zmienione zasady na okres do roku 2020 i później zostało przyjęte jako część pakietu klimatyczno-energetycznego UE.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...