Data publikacji: 2019-02-13
Grupa Orlen poinformowała, że w 2018 r. osiągnęła najwyższą w historii sprzedaż asfaltu na poziomie blisko 1,5 mln ton, co oznacza 3% wzrost w stosunku do rekordu z 2017 r. Udział w tym wyniku miał również eksport – w 2018 r. asfalty wyprodukowane w Grupie Orlen zostały zastosowane w 44 krajach na świecie, w tym na Mauritiusie, czy Wyspach Samoa.
- PKN Orlen nieustannie umacnia się na rynkach globalnych, o czym świadczą m.in. doskonałe wyniki segmentu asfaltowego. Nasze produkty, w tym asfalty, ale też paliwa, paliwa lotnicze czy oleje trafiają już do ponad 90 krajów na sześciu kontynentach. Wykorzystujemy w pełni potencjał spółek z Grupy Orlen, a jednocześnie cały czas szukamy nowych synergii, które umożliwią ich dalszy dynamiczny rozwój – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.
- Przez cały rok nasza firma bardzo mocno pracowała na ten wynik, który potwierdza, że umiejętnie wykorzystaliśmy dobrą koniunkturę na rynku budownictwa drogowego. W nadchodzącym roku zamierzamy kontynuować politykę priorytetowego zaopatrzenia rynku krajowego, przy utrzymaniu aktywności na rynkach zagranicznych – dodał Marek Pietrzak, prezes Orlen Asfalt.
Sprzedaż eksportowa odbywa się bezpośrednio do odbiorców finalnych lub poprzez pośredników. Jak dotąd najdalszym zadeklarowanym przez odbiorcę miejscem docelowym zastosowania asfaltu wyprodukowanego w Grupie Orlen są Wyspy Samoa. Na eksportowej mapie asfaltów z Grupy Orlen znajdują się także m.in. Mauritius, czy wyspy archipelagu Małych Antyli na Morzu Karaibskim, takie jak Antigua i Barbuda, Aruba, Saint Kitts i Nevis, oraz St. Vincent i Grenadyny.
W 2018 r. Grupa ORLEN umocniła także pozycję na rynku europejskim, na który trafia największy wolumen asfaltów z płockiego koncernu. Zdecydowanie dominował eksport na Ukrainę oraz do Czech, gdzie produktu z Grupy Orlen użyto do modernizacji nawierzchni na lotnisku im. Václava Havla w Pradze. Do realizacji tego zadania użyto asfaltów wysokomodyfikowanych ORBITON HiMA, które charakteryzują się ponadstandardowymi właściwościami funkcjonalnymi.
W 2018 r. po raz pierwszy w historii asfalty trafiły do Słowenii. Innym ciekawym kierunkiem jest Chorwacja, choć w tym przypadku kraj ten pojawił się na mapie eksportowej już dwa lata temu.
Na rynku krajowym największym zainteresowaniem wśród klientów cieszyły się tradycyjne asfalty drogowe. Sprzedaż asfaltów modyfikowanych pozostała na podobnym poziomie co w 2017 r. W tej kategorii wzrosła natomiast sprzedaż asfaltów wysokomodyfikowanych ORBITON HiMA. W 2014 roku spółka z Grupy Orlen, jako pierwsza w Polsce, wprowadziła tę technologię i obecnie jest to produkt - w ocenie PKN Orlen - o najlepszych właściwościach funkcjonalnych w ofercie asfaltów.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...