Data publikacji: 2019-06-10
Grupa Azoty ZAK uruchamia nową instalację produkcyjną i wprowadza do swojej oferty plastyfikatory specjalistyczne.
Wprowadzenie plastyfikatorów specjalistycznych o nazwach handlowych Adoflex i Oxovilen to kolejny etap realizacji polityki Segmentu OXO opierającej się na budowie gamy nieftalanowych plastyfikatorów i produktów specjalistycznych. Obydwa produkty wytwarzane są na nowej wielofunkcyjnej instalacji nieftalanowych estrów specjalnych o wydajności 10 tys. ton rocznie, która została wybudowana w ramach Programu Estry Specjalne (PES) wraz z uruchomionym w 2018 r. nowoczesnym Laboratorium Badań Aplikacyjnych i Rozwojowych.
Adoflex i Oxovilen oraz kolejne produkty opracowywane w ramach PES wspierają zwiększenie komplementarności oferty Segmentu OXO i są elementem wydłużania łańcucha przetwórstwa alkoholi OXO w kierunku produktów o specyficznych zastosowaniach i parametrach.
Jak tłumacza przedstawiciele Grupy Azoty ZAK, Adoflex to wysokiej jakości adypinian bis(2-etyloheksylu), który ze względu na bardzo dobre właściwości plastyfikujące, zachowując swoje właściwości w aplikacjach niskotemperaturowych oraz bezpieczny profil toksykologiczny, rekomendowany jest w produkcji materiałów do kontaktu z żywnością (w szczególności w produkcji folii spożywczych z PCW). Znajduje on również zastosowanie w produkcji węży ogrodowych, kabli oraz tkanin powlekanych. W zależności od aplikacji, może być stosowany jako plastyfikator główny lub funkcyjny wraz z plastyfikatorem Oxoviflex. Poza przetwórstwem PCW, Adoflex jest rekomendowany jako rozpuszczalnik w branży kosmetycznej, plastyfikacji nitrocelulozy, syntetycznego kauczuku oraz produkcji lakierów.
Z kolei Oxovilen to wysokiej jakości tereftalan di(n-butylu), który charakteryzuje się szybkim tempem plastyfikacji polimeru, niską migracją oraz nadaje większą elastyczność gotowym produktom. Dzięki tym właściwościom znajduje zastosowanie m.in. w produkcji wykładzin z PCW jako plastyfikator funkcyjny wraz z Oxoviflex, klejów i uszczelniaczy oraz przy produkcji tuszów i atramentów.
- Naszym celem jest zapewnienie klientom rozwiązań, pozwalających na wytwarzanie doskonałych i przyjaznych dla środowiska i zdrowia człowieka produktów. Inicjując Program Estry Specjalne patrzyliśmy przez pryzmat nas samych jako użytkowników. Chcemy, aby produkty, z których korzystamy w codziennym życiu posiadały oczekiwane parametry użytkowe i były bezpieczne, a jako specjaliści w produkcji chemikaliów wiemy, jakie substancje to zapewnią. Dziś wprowadzamy pierwsze z gamy nowych produktów, w pełni spełniających założenia, które sobie postawiliśmy. Uruchomienie nowej wielofunkcyjnej instalacji to kolejny krok w przyszłość, opartą o wysokiej jakości produkty chemiczne, zapewniające naszym klientom doskonałe parametry użytkowe ich wyrobów, a użytkownikom jakość i bezpieczeństwo – wyjaśnia Aleksander Grymel, dyrektor kędzierzyńskiej Jednostki Biznesowej Oxoplast.
Zarówno Adoflex, jak i Oxovilen są zgodne z wymaganiami rozporządzenia REACH, nie zostały na nie nałożone ograniczenia i nie podlegają autoryzacji, a dzięki swojemu bezpiecznemu profilowi nie podlegają klasyfikacji CLP.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...