Data publikacji: 2016-11-25
Grupa Azoty ZAK zorganizowała we Wrocławiu specjalną konferencję biznesowo – naukową z okazji 30 – lecia uruchomienia w Kędzierzynie-Koźlu instalacji do produkcji alkoholi OXO.
Wydarzenie o nazwie The OXO Conference odbyło się pod hasłem „Advances in OXO Synthesis – Where the Science Meets Industry”.
- Konferencja była okazją, by Grupa Azoty zaprezentowała się środowisku naukowemu nie tylko z obszaru Polski, ale i z Europy, jako atrakcyjny partner, który jest w stanie wdrożyć do praktyki przemysłowej osiągniecia ze świata nauki - powiedział Mariusz Bober, prezes Grupy Azoty.
Do Wrocławia przyjechało 150 uczestników, w tym przedstawiciele środowiska chemików z wiodących krajowych ośrodków akademickich oraz goście z europejskich uniwersytetów.
Wśród prelegentów konferencji znaleźli się m.in. prof. Anna Trzeciak, dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, która w swoim wystąpieniu mówiła o historii hydroformylowania. Z kolei prof. Bogdan Marciniec z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprezentował zagadnienie dotyczące związków metaloorganicznych i metalonieorganicznych w katalizie i ich zastosowania w syntezie organicznej oraz w inżynierii materiałowej. Ważnym punktem konferencji była prezentacja Angela Fernandeza, przedstawiciela firmy Tecnon OrbiChem, który na tematykę OXO spoglądał z perspektywy biznesowej, analizując rynek w ujęciu globalnym i zwracając uwagę na wiodące trendy w tym segmencie.
Ponadto prof. Piet W.N.M. van Leeuwen z Uniwersytetu INSA w Tuluzie zaprezentował temat stosowania katalizatorów rodowych w procesie hydroformylowania. Prof. Reko Leino z fińskiego Turku poświęcił swoją prelekcję kombinacji katalitycznych i kinetycznych narzędzi w małej syntezie molekularnej. Wykładowca politechniki dortmundzkiej Arno Behr przybliżył tematykę nowych metali zastosowanych jako katalizatory oraz nowych metod ich recyklingu. Z kolei Armin Börner z Uniwersytetu w Rostocku przedstawił zmiany zachodzące w katalizatorze rodowym w trakcie procesu hydroformylowania.
Wyniki swoich badań prowadzonych wspólnie z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego w obszarze procesów hydroformylowania oraz z Instytutem Ciężkiej Syntezy Chemicznej „Blachownia” w dziedzinie konwersji aldehydów zaprezentowali przedstawicie Grupy Azoty ZAK.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...