Data publikacji: 2014-08-01
Zarząd Grupy Azoty opublikował stanowisko w sprawie coraz głośniejszych obaw związanych z przyszłością tej firmy. Wyjaśnia w nim, że nie ma powodów do niepokoju, a wrogie przejęcie ze strony rosyjskiego Acron Group jest nierealne.
Adresatami świadczenia przygotowanego przez Grupę Azoty są radni Tarnowa. Wczoraj bowiem (31 lipca 2014 r.) odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Tarnowa poświęcona sytuacji w spółce.
W swoim oświadczeniu zarząd największej polskiej firmy chemicznej przypomniał, że w latach 2008 – 2013 przeprowadzony został unikatowy w skali lokalnego rynku kapitałowego proces konsolidacji rodzimego sektora chemicznego, w wyniku którego powstała Grupa Azoty, z sukcesem konkurująca na rynkach światowych. Jej strategia do 2020 r. zakłada uzyskanie trwałej pozycji jednego z trzech największych producentów nawozów w Europie przy zapewnieniu maksymalizacji zwrotu z powierzonego kapitału.
- Osiągnięcie tego celu w ocenie zarządu spółki zdecydowanie zapobiega wrogiemu przejęciu przez jakikolwiek podmiot. Realizowany wzrost wartości spółki w sposób znaczący podraża zakup jej akcji, co w istotny sposób wpływa na możliwość wrogiego przejęcia, który przecież wiąże się z zakupem dużych pakietów akcji – poinformowali tarnowskich radnych przedstawiciele firmy.
W piśmie do samorządowców czytamy: - „Zarząd Spółki podtrzymuje swoją opinię z odpowiedzi na wezwanie Acronu, w której wyraził sprzeciw wezwaniu "bowiem nie odzwierciedla ono wartości godziwej Spółki i nie uwzględnia strategii długoterminowej”. Zarząd Spółki nadal stoi na stanowisku „iż uzyskanie przez Acron kontroli nad Spółką może negatywnie wpłynąć na realizację starannie opracowanej Strategii, dotychczas konsekwentnie i skutecznie wdrażanej”. Dla obrony tego stanowiska Zarząd Grupy Azoty wprowadził skuteczne mechanizmy formalno – prawne dokonując właściwych i zgodnych z prawem oraz akceptowanych przez pozostałych Akcjonariuszy zmian w Statucie Spółki hamujących i eliminujących niepożądane zachowania potencjalnych wrogich inwestorów. Zawarty w Statucie mechanizm redukcji głosów na Walnym Zgromadzeniu, posiadanych ponad 20% próg dla Akcjonariuszy innych niż Skarb Państwa daje gwarancję bezpiecznej realizacji celów strategicznych Spółki”.
Władze Grupy Azoty dodają również, iż spółka ma stabilną strukturę właścicielską, w której Skarb Państwa wraz z inwestorami zorientowanymi na długookresowy charakter inwestycji w akcje Tarnowa, dysponuje pakietem akcji, pozwalającym na podejmowanie decyzji operacyjnych i strategicznych oraz umożliwiającym blokowanie decyzji godzących w interes przedsiębiorstwa. Zwróciły również uwagę na istotne z ich punktu widzenia jednoznaczne stanowisko Ministra Skarbu Państwa z 13 czerwca 2014 r. stwierdzające, że ministerstwo - największy akcjonariusz – uznało, iż spółka ma strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki. Co więcej spółka konsekwentnie rozwija program inwestycyjny.
„Przedstawione powyżej argumenty oraz dobre wyniki finansowe świadczą o tym, iż Grupa Azoty jest należycie zabezpieczona przed jakimkolwiek wrogim przejęciem. Jej obecna wartość rynkowa w wyniku przeprowadzonych działań konsolidacyjnych i przygotowane projekty rozwojowe powodują, że wszelkie próby jej przejęcia stały się bardzo kosztowne i biznesowo nieracjonalne. Dlatego też z przykrością i zaniepokojeniem obserwujemy powstały w ostatnim czasie szum komunikacyjny, który nie pomaga w realizacji długofalowej strategii Spółki. Apelujemy do wszystkich pracowników i środowisk, którym zależy na sukcesie i stabilności Grupy Azoty o zaufanie, wyrażone poprzez zachowanie spokoju i nieangażowanie się w bieżące, jałowe spory” – brzmi treść oświadczenia podpisanego przez zarząd Grupy Azoty.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...