Data publikacji: 2013-11-14
Pomimo wzrostu wartości sprzedaży w porównaniu z tym samym okresem 2012 r. Grupa Azoty zanotowała w trzecim kwartale tego roku straty w działalności związanej z biznesem tworzyw sztucznych.
Przychody Grupy Azoty ze sprzedaży w segmencie Tworzywa wyniosły w okresie lipiec – wrzesień br. 356,61 mln zł i stanowiły 16% wszystkich przychodów osiągniętych przez firmę. W stosunku do ubiegłego roku sprzedaż wzrosła o 27,4%, ale w kontekście znaczącej dynamiki kosztowej (głównie w obszarze surowcowym) nie uchroniło to segmentu przed zanotowaniem straty w wysokości 31,5 mln zł. Co więcej strata ta była większa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Większość przychodów ze sprzedaży tworzyw została zrealizowana przez spółkę na rynkach zagranicznych.
Na segment tworzyw sztucznych Grupy Azoty składa się wytwarzanie i sprzedaż kaprolaktamu, poliamidu 6, kopolimeru acetalowego, politereftalanu butylenu, poliamidu 66.
W obszarze kaprolaktamu, pomimo sezonowego osłabienia popytu w Europie, co było związane z wakacjami, wciąż notowano stabilny wzrost. Między lipcem a wrześniem ceny kaprolaktamu ciekłego obniżyły się o ok. 40 euro za tonę w stosunku do poprzedzającego kwartału. Był to efekt spadku cen benzenu. W zestawieniu z sytuacją równo sprzed roku ceny kaprolaktamu spadły natomiast o 6%.
W odniesieniu do poliamidu 6, średnie miesięczne ceny w trzecim kwartale tego roku ustabilizowały się na poziomie 1950 - 2050 euro za tonę i to pomimo wspominanej obniżki cen benzenu i kaprolaktamu. W porównaniu ze stanem sprzed 12 miesięcy ceny PA 6 zmalały o ok. 7%. Na rynku poliamidu 6 utrzymuje się aktualnie słaby popyt. Zapotrzebowanie w Europie Południowej jest słabsze niż w Północnej, ponieważ region ten bardziej odczuwa kryzys. Popyt w sektorze samochodów klasy premium, który w największej mierze koncentruje się w Europie Zachodniej i Północnej, wykazał we wrześniu tego roku stabilność w porównaniu z wrześniem 2012 r.
Jeśli chodzi natomiast o sytuację w sektorze POM, to europejskie średnie miesięczne ceny poliacetalu utrzymywały się na poziomie 2200 – 2300 euro za tonę i w stosunku rocznym nie zmieniły się. Jak zauważają przedstawiciele Grupy Azoty, dostawy tańszego materiału z Azji utrudniają podwyżki cen europejskim producentom. Popyt na rynku poliacetalu jest stabilny, ponieważ ożywienie na rynku motoryzacyjnym złagodziło negatywny wpływ letnich postojów.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...