Data publikacji: 2018-07-18 / Autor: Dominik Wójcicki
Grupa Azoty Zakłady Azoty Puławy będzie rozwijać swoje kompetencje w zakresie biotechnologii. Na razie skupi się w tej dziedzinie na podstawowych pracach badawczo – rozwojowych.
Grupa Azoty Puławy przygotowuje się do wprowadzenia zmian organizacyjnych w swoim Pionie Technologii i Rozwoju. Powstać ma Biuro Koordynacji Projektów i Zasobów Badawczo – Rozwojowych wraz z podległym mu Laboratorium Bioprocesów.
Głównym zakresem działania Biura Koordynacji Projektów i Zasobów Badawczo-Rozwojowych będzie kreowanie projektów badawczych i rozwojowych w obszarach nowych produktów, nowych zastosowań wyrobów spółki oraz innowacji przełomowych w obszarze technologii wytwórczych i aplikacyjnych. Celem będzie ponadto poszukiwanie i weryfikacja nowych pomysłów i innowacyjnych rozwiązań stwarzających możliwość uzyskania przewagi nad konkurencją w obszarze biotechnologii i zielonej chemii. W ramach jednostki odbywać ma się również inicjowanie, planowanie oraz prowadzenie zadań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych w obszarze biotechnologii i zielonej chemii, zarówno w ramach projektów własnych spółki, jak również prowadzonych z dofinansowaniem zewnętrznym.
Grupa Azoty Puławy zajmie się także wyszukiwaniem nowych technologii i produktów w obszarze zgodnym z założeniami operacjonalizacji strategii całej Grupy Azoty.
Utworzenie Laboratorium Bioprocesów umożliwi przeprowadzenie we własnym zakresie eksperymentalnych prac badawczych i rozwojowych ze szczególnym uwzględnieniem biotechnologii, stanowiącej jeden z kluczowych przyszłych kierunków rozwoju Polski. Biotechnologia to także jeden ze strategicznych filarów rozwoju spółki.
Tyle tylko, że w obecnej chwili podstawowy zakres działań w tym obszarze realizowany jest z wykorzystaniem infrastruktury wynajętej przez Grupę Azoty Puławy w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. W ocenie władz firmy te prace są jednak ograniczone dostępnością zasobów zarówno sprzętowych, jak i osobowych. Pociąga to za sobą konieczność zlecania na zewnątrz znaczącej części zaplanowanych do realizacji zadań, co z kolei prowadzi do udostępniania stronom trzecim wypracowanego know-how.
Potrzeba wzmocnienia przez Grupę Azoty Puławy własnych zasobów badawczo-rozwojowych w obszarze biotechnologii wynika również z braku dostępności kompletnych technologii produkcyjnych gotowych do wdrożenia na skalę przemysłową, które byłyby oferowane przez zewnętrzne jednostki badawczo-rozwojowe, gdyż ich aktywność w tym zakresie ogranicza się przede wszystkim do obszaru aplikacji farmaceutycznych i medycznych. Jednocześnie nieliczne dostępne rozwiązania technologiczne w obszarze produkcji chemicznej charakteryzuje niski poziom gotowości technologicznej i wysokie ryzyko niepowodzenia w procesie ich adaptacji do potrzeb wdrożenia w skali przemysłowej.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...