Data publikacji: 2017-04-04
W Puławach nie powstanie, będąca własnością Grupy Azoty Puławy, elektrownia gazowa. W jej miejsce zbudowana ma być elektrownia węglowa. O powodach zmiany koncepcji opowiadał na specjalnej konferencji prasowej Jacek Janiszek, prezes spółki.
Władze Grupy Azoty Puławy zapowiedziały budowę w Puławach bloku energetycznego zasilanego węglem zamiast planowanego wcześniej bloku gazowo - parowego. Nowy blok o mocach 90MWe/240MWt, wraz ze zmodernizowaną elektrociepłownią zakładową, zapewnić ma układ energetyczny dopasowany do realnych potrzeb spółki w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła technologicznego (oraz nadwyżek tego ciepła na potrzeby miasta). Poziom emisji CO2 ma być niższy niż w sytuacji zakładanego wcześniej bloku gazowo - parowego. Inwestycja zabezpieczy istniejące miejsca pracy. W ocenie szefostwa firmy, nowe rozwiązanie powinno przygotować ją na wejście w życie unijnych norm w zakresie wymaganych technologii (tzw. BAT).
Podczas konferencji prasowej, prezes Grupy Azoty Puławy wyjaśniał motywy decyzji o zaniechaniu budowy blogu gazowo - parowego o mocy 400 MWe.
Przyznał, iż przeprowadzone dodatkowe analizy (wspólnie z dotychczasowymi doradcami projektu energetycznego) pokazały, że realizacja inwestycji w dotychczasowym kształcie wymagała poniesienia przez Grupę Azoty Puławy znacznych dodatkowych nakładów inwestycyjnych na integrację nowego bloku z instalacjami zakładów oraz modernizację istniejącej elektrociepłowni. Pierwotny budżet zadania wynieść miał 1,125 mld zł. Konieczne do poniesienia dodatkowe koszty spowodowałyby w praktyce podwojenie planowanych nakładów na całość projektu. Mowa była m.in. o konieczności wydatkowania bardzo dużych kwot na modernizację trzech kotłów istniejącej elektrociepłowni, przy zakładanym wykorzystaniu ich wyłącznie jako źródła szczytowego i zapasowego.
W zaniechanym projekcie zakładano również produkcję energii elektrycznej prawie trzykrotnie większą niż faktyczne potrzeby spółki, a jednocześnie produkcję ciepła na poziomie skutkującym ograniczeniami w produkcji w przypadku wypadnięcia bloku gazowo-parowego (wobec braku możliwości pokrycia ciepła przez zmodernizowaną część elektrociepłowni). Ważną przesłanką było również wycofanie się 18 czerwca 2012 r. udziałowca ze spółki Elektrownia Puławy, jakim była Polska Grupa Energetyczna – Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Nowy blok o mocach 90MWe/240MWt będzie blokiem ciepłowniczo - kondensacyjnym z kotłem pyłowym węglowym o mocy nominalnej w paliwie do 300 MWt, z zamkniętym układem chłodzenia z chłodniami wentylatorowymi mokrymi. Kocioł posiadał będzie zintegrowaną instalację SCR dla redukcji tlenków azotu. Reaktor katalityczny powinien obniżać stężenie NOx w spalinach z około 350 do 150 lub 75 mg/Nm3 (w zależności od kwalifikacji źródła jako rozdzielnego lub nie w stosunku do istniejącej EC). Założono również, iż blok węglowy będzie zaprojektowany na 50% kondensacji ze względu na stały odbiór par technologicznych przez odbiorców zewnętrznych. Zasilany będzie z istniejącej gospodarki węglowej. Założono ponadto zastosowanie układu odsiarczania spalin metodą mokrą lub półsuchą.
Spółka planuje też modernizację istniejącego kotła nr 2 zakładowej elektrociepłowni, co ułatwi jego efektywną pracę na kolejnych 15-20 lat i pozwoli zmniejszyć emisję tlenków azotu do wymaganych w przyszłości norm. Zmodernizowany kocioł nr 2 wraz ze zmodernizowanymi wcześniej kotłami nr 4 i 5 będzie stanowić podstawowe jednostki wytwórcze elektrociepłowni, które uzupełni nowy kocioł nr 6. Modernizacja kotła nr 2 planowana jest do końca 2018 r.
- Nasz deficyt w zakresie energii elektrycznej to nie 400 MWe, jaki dawałby planowany wcześniej blok gazowo - parowy, ale 90-100 MWe. I taką moc da nam dodatkowy kocioł nr 6, który będzie prawie dwa razy większy niż obecnie pracujące w naszej elektrociepłowni kotły. Analitycy dobrze odebrali zmianę naszego projektu energetycznego. Jesteśmy umówieni już na pierwsze rozmowy z bankami. W ciągu kilku miesięcy opracujemy SIWZ dla tego projektu – podkreślił prezes zarządu Jacek Janiszek.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...