Data publikacji: 2018-09-20
Grupa Azoty Puławy uczestniczy w projekcie o nazwie BIO-Fertil, którego celem jest opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie. W następstwie tego projektu w Grupie Azoty ma być w przyszłości prowadzona produkcja bionawozów.
Projekt jest realizowany przez konsorcjum badawczo – rozwojowe, na czele którego stoi Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, a partnerami są Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach, Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach oraz właśnie Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy.
W ramach projektu powstają innowacyjne bionawozy wzbogacone mikrobiologicznie. Ich wytworzenie polegać ma na połączeniu mocznika, Polifoski 4 i Fos Dar 40 z kwasami humusowymi oraz pożytecznymi mikroorganizmami, mającymi określone właściwości w stymulacji wzrostu i plonowania roślin uprawnych.
Kwasy humusowe, zastosowane jako nośniki pożytecznych mikroorganizmów, produkowane z najlepszych frakcji węgla brunatnego pozbawionych szkodliwych substancji, umożliwią utrzymanie wysokiej liczebności i przeżywalności pożytecznych mikroorganizmów w bionawozach. Kwasy humusowe wytworzone będą z jednorodnych frakcji węgla brunatnego, o wysokiej zawartości składników organicznych i mineralnych, w zoptymalizowanym procesie produkcyjnym. Natomiast pożyteczne mikroorganizmy oraz nowe gatunki wyizolowane z rizosfery badanych roślin posłużą do wzbogacenia nawozów mineralnych.
Jak tłumaczą uczestnicy projektu, stosowane są już konsorcja pożytecznych mikroorganizmów oraz preparaty wzbogacone mikrobiologicznie w produkcji owoców i materiału szkółkarskiego, które mogą stanowić dobrą podstawę do dalszych prac badawczo-rozwojowych nad nowymi metodami nawożenia roślin w zrównoważonej produkcji roślinnej. Zgodnie z powyższymi uwarunkowaniami opracowane w ramach projektu bionawozy, wzbogacone mikrobiologicznie, o podwyższonej jakości oraz wzbogacone o technologie ich aplikacji w uprawach polowych, stanowić będą podstawę rozwoju tego typu produktów w Polsce.
W ramach realizacji projektu Grupa Azoty uruchomić ma w przyszłości najpierw pilotażową, a w konsekwencji produkcyjną linię bionawozów granulowanych oraz stałych, w oparciu o zoptymalizowane wcześniej warunki procesu namnażania mikroorganizmów oraz o uzyskane parametry jakościowe konsorcjów mikroorganizmów. Monitorowany będzie również przebieg procesu namnażania komponentów inokulów oraz stabilności ich składu końcowego, co umożliwi zoptymalizowanie technologii mikrobiologicznego wzbogacania nawozów mineralnych. Zapewni to możliwość ich komercjalizacji i opracowania zrównoważonych technologii produkcji roślin uprawnych oraz stymulacji żyzności i produktywności gleb.
W ramach projektu przewiduje się opracowanie technologii wytwarzania stałych nawozów mineralnych, zawierających w swoim składzie biokomponenty, takie jak kwasy organiczne i pożyteczne mikroorganizmy, do uprawy roślin ogrodniczych i rolniczych w celu poprawy bio-fizyko-chemicznych właściwości gleb rolniczych i zdegradowanych.
Zaproponowane w projekcie technologie będą przełomowe w skali kraju i świata, ponieważ nikt dotąd nie opracował bionawozów na bazie kwasów humusowych wzbogaconych o rodzime, pożyteczne mikroorganizmy glebowe. Kluczową innowacją w skali światowej jest także opracowanie technologii ich aplikacji, co w konsekwencji prowadzi do ochrony środowiska zgodnie z zasadami zrównoważonego rolnictwa.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...