Data publikacji: 2017-03-21
W Grupie Azoty Zakłady Azotowe Puławy trwa realizacja projektu „Wsparcie dla rolnictwa niskoemisyjnego - zdolnego do adaptacji do zmian klimatu obecnie oraz w perspektywie lat 2030 i 2050 (LCAgri)”.
Jak wiadomo, produkcja i wykorzystanie nawozów azotowych prowadzi do emisji gazów cieplarnianych, ale dzięki postępowi technologicznemu i racjonalnemu gospodarowaniu zasobami oraz energią producenci nawozów i ich użytkownicy są w stanie ograniczać wielkość emisji, a co za tym idzie również wielkość śladu węglowego.
Celem projektu realizowanego w Puławach jest opracowanie zaleceń dla polskiego rolnictwa, mających poprawić wydajność wykorzystywania zasobów poprzez wdrożenie innowacyjnych niskoemisyjnych praktyk rolniczych. Projekt jest realizowany w ramach konsorcjum, w skład którego oprócz Grupy Azoty Puławy wchodzą Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk, Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.
Partnerzy koncentrują się głównie na możliwościach wdrożenia metod zrównoważonego stosowania nawozów mineralnych w połączeniu z modyfikacją innych elementów technologii produkcji. W ramach projektu prowadzona jest ocena stosowania efektywnych technicznie i ekonomicznie praktyk rolniczych (zmodyfikowanych technologii), obecnie oraz z uwzględnieniem prognozowanych zmian klimatycznych w perspektywie lat 2030 i 2050.
Dotychczas przeprowadzone badania umożliwiły określenie wielkości emisji gazów cieplarnianych (dwutlenek węgla, podtlenek azotu) z każdego nawozu mineralnego produkowanego w Grupie Azoty Zakłady Azotowe Puławy.
Firma podkreśla, iż na przestrzeni ostatnich lat, w wyniku wielu inwestycji, doprowadziła już do istotnego obniżenia wielkości śladu węglowego swoich produktów nawozowych. Podjęte przez nią działania doprowadziły do zmniejszenia wielkości emisji, zarówno w sposób bezpośredni przy wykorzystaniu metod katalitycznych, jak i pośrednio przez obniżenie energochłonności procesu technologicznego. Przykładowo w latach 2009 - 2011 r. w instalacji amoniaku zmodernizowano węzła Benfielda, co istotnie wpłynęło na zmniejszenie energochłonności procesu. Obecnie trwają prace w pierwszej wytwórni. Ponadto dziewięć lat temu w instalacji kwasu azotowego zastosowano złoże katalityczne redukujące emisje podtlenku azotu w reaktorach utleniania amoniaku. Efekty powyższych działań wpłynęły na zmniejszenie śladu węglowego.
W niedalekiej przyszłości planowane jest w Puławach przeprowadzenie kolejnych inwestycji prowadzących do ograniczenia emisji. Będzie to budowa nowej instalacji kwasu azotowego planowanej do uruchomienia w 2019 r., która posiadać ma niższe jednostkowe wskaźniki emisji N2O oraz dojdzie do modernizacji istniejących linii kwasu azotowego pod kątem zmniejszenia ich energochłonności. Także nowe nawozy granulowane mechanicznie (saletra amonowa makro oraz saletrzak), z instalacji będącej obecnie w trakcie budowy, pozwolą na ograniczenie emisji w trakcie zabiegów polowych przy wysiewie nawozów, z uwagi na możliwość większego zasięgu rozsiewanych granul.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...